Kujdes: Mos i pastroni këto dhjetë gjëra me peceta dezinfektuese

14.12.2020 00:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kujdes: Mos i pastroni këto dhjetë gjëra me peceta dezinfektuese

Pecetat e lagura dezinfektuese janë të përshtatshme për t’u përdorur, por mos i përdorni në asgjë që ju nevojitet për të fshirë.

Kurrë nuk duhet të përdorni peceta dezinfektuese në këto gjëra.

1. Çanta lëkure dhe tapiceri

Po, dhe çanta juaj e dashur mund të ndotet. Megjithëse pecetat dezinfektuese duket se janë një mënyrë e shpejtë për t’u pastruar, ato përmbajnë alkool dhe amoniak që mund të thajnë lëkurën dhe të dëmtojnë pamjen përfundimtare të saj. Në vend të kësaj, zgjidhni një pastrues komercial të lëkurës ose provoni një përzierje të ujit të ngrohtë dhe shamponit të enëve, duke pasur kujdes që të mos lagni lëkurën tuaj.

2. Sipërfaqet e punës prej graniti

Pastrimi i përsëritur me peceta dezinfektuese mund të thyejë ngjitësin në granit, duke i bërë ata të prekshëm nga dëmtimet afatgjata. Ju mund të përdorni sapun dhe ujë të nxehtë për pastrimin e përditshëm.

3. Syzet

Rezistoni dëshirës për të fshirë gotat tuaja me peceta dezinfektuese, pasi ato mund të dëmtojnë veshjet e ndjeshme të syzave, thonë ekspertët. Në vend të kësaj, pastroni ato me një pikë sapuni dhe ujë të ngrohtë ose përdorni një pastrues komercial.

4. Bizhuteri perlash

Pastrimi i bizhuterive me peceta dezinfektuese nuk është aspak ide e mirë. Ato mund të dëmtojnë gurë më të butë, duke përfshirë perlat, opalët dhe smeraldin. Përkundrazi përdorni ujë të ngrohtë dhe sapun të butë për pastrim.

5. Tualeti juaj

Ju mund të përdorni peceta për të pastruar guaskën e tualetit dhe jashtë pa ndonjë efekt të dëmshëm. Por asnjëherë mos i hidhni në tualet kur të keni mbaruar. Ndryshe nga letra higjienike, pecetat nuk treten siç duhet, gjë që mund të bllokojë tubat dhe t’ju sjellë fatura të mëdha në planin afatgjatë.

6. Njollat në rroba

Pastrimi i njollës me një fshirëse dezinfektuese mund ta bëjë atë më pak të dukshme, por lloje të caktuara të veshjeve nuk do të jenë të dobishme. Alkooli në peceta mund të zbehë ngjyrën dhe të dëmtojë pëlhurën.

7. Ekranet me prekje në makinë

Gjurmët e gishtërinjve tuaj me yndyrë janë kudo, por mos u merrni me peceta dezinfektuese. Përbërjet e alkoolit dhe amoniakut në peceta mund të prishin veshjet mbrojtëse të ekranit dhe përfundimisht të shkaktojnë mjegullim ose njolla, paralajmërojnë prodhuesit. Në vend të kësaj, pastroni ekranet e tilla me ujë dhe sapun, duke pasur kujdes që të mos lagen shumë. Rekomandohen gjithashtu peceta të dizajnuara posaçërisht për ekranet.

8. Ushqime

Shpresojmë se nuk kemi nevojë t’ju themi këtë, por ju kurrë nuk duhet të pastroni fruta, perime ose ndonjë ushqim tjetër me peceta dezinfektuese, pasi përbërësit në peceta nuk janë të destinuara për ushqime

9. Mobilie ose dysheme druri të papërfunduara

Bëj kujdes. Meqenëse druri i papërfunduar vepron si një sfungjer, ai mund të thithë shumë tretësirë pastrimi që mund të çojë në ënjtje, çarje ose përkulje të drurit.

10. Enë për pjata dhe ushqim

Nëse dëshironi të dezinfektoni pjatat tuaja, përdorni ujin më të ngrohtë të mundshëm dhe blini sapun antibakterial.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën