Kryesia e Kuvendit çon në Kushtetuese amendamentet e Gjykatës Speciale

09.03.2015 15:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kryesia e Kuvendit çon në Kushtetuese amendamentet e Gjykatës Speciale

Kuvendi i Kosovës i ka proceduar për në Gjykatën Kushtetuese dy amendamentet kushtetuese, që i hapin rrugë themelimit të Gjykatës Speciale për Kosovën, raporton KTV.

Kreu i Kuvendit Kadri Veseli ka thënë se këto amendamente i dërgojnë në Kushtetuese që të sigurohen se të njëjtat janë në përputhje me frymën kushtetuese.

Ai tha se të drejtën për amendamentim e kanë një e katërta e deputetëve, presidentja dhe Qeveria.

Veseli tha se themelimi i Gjykatës Speciale është një obligim ndërkombëtar që Kosova e ka marr vitin e shkuar, derisa shtoi se Kuvendi do t’i marrë vendimet që janë në përputhje me Kushtetutën dhe interesin e qytetarëve.

Kur u pyet se ai personalisht si do të veprojë, Veseli tha se UÇK-ja ka bërë luftë të drejtë duke e çliruar popullin nga padrejtësitë dhe robëria.

“Çdo gjë që ka të bëjë me të drejtën e UÇK-së dhe Kosovës si shtet ne do të procedojmë në mënyrë që asnjë njollë të mos i mbetet Kosovës dhe luftës së shenjtë të UÇK” ka thënë Veseli.

Ai foli edhe për luftën kundër korrupsionit kërkesë kjo e vazhdueshme ndërkombëtare.

Tha se korrupsioni duhet të ndalet në mënyrë që Kosovës që t’i hapet perspektivë dhe zhvillimin ekonomik. Ndryshe para gazetarëve nuk janë deklaruar asnjë nga përfaqësuesit e partive.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore