Krijuesi i “Snapchat”, 24 vjeçar por miliarder

E publikuar: 20/03/2015 23:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Me 24 vjet, ai ka një nga aplikacionet më të vlefshme në botë, të vlerësuar 15 miliardë dollarë. Bëhet fjalë për një aplikacion të popullarizuar për ndarjen e fotove „Snapchat“.

Evan Spiegel u rrit në një familje të pasur në Los Angelos. Ai ka studiuar në „Stanford“ , por ka braktisur provimet për të marrë diplomën për shkak përkushtimit ndaj Snapchat.
Siç thonë bashkëpunëtorët e tij, ai është angazhua për të bërë diçka interesante.

Kohët e fundit, gjigandi kinez botëror i internetit „Alibaba“ ka investuar 200 milionë dollarë në zbatim e këtij projekti, megjithatë vlera e aplikacionit vazhdon të rritet dhe pritet të jetë rreth 19 miliard dollarë.

Spiegel jeton në shtëpinë që kap vlerën 3.3 milion dollarë.

“Unë jam vetëm një i ri, djalë i shkolluar. Unë me të vërtetë kam pasur fat “, ka komentuar ai suksesin e tij, duke thënë se shpesh jeta nuk është e drejtë.