Kosova nuk ka aplikuar ende për anëtarësim në Këshillin e Europës

11.03.2015 16:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kosova nuk ka aplikuar ende për anëtarësim në Këshillin e Europës

Presidentja e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës (APKE), Anne Brasseur, tha të martën në Beograd se Kosova ende nuk ka aplikuar për anëtarësim në këtë organizatë, raporton agjencia e lajmeve Tanjug.
Aplikimi i Kosovës për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës është përmendur shpesh nga institucionet e Kosovës, ndërsa zyrtarët në Strazburg lënë të kuptojnë se një aplikacion eventual do të shqyrtohet pozitivisht.

“Kosova ende nuk ka aplikuar për t’u anëtarësuar në Këshillin e Evropës (CoE) si një anëtare”, tha Anne Brasseur.

E pyetur për “shanset e Kosovës për t’u bërë anëtare e Këshillit të Evropës” në një konferencë shtypi pas fjalimit të saj në parlamentin e Serbisë, Brasseur u tha gazetarëve se “janë duke u përgatitur programe që kanë për qëllim mbrojtjen e të drejtave të njeriut dhe të demokracisë në Kosovë”.

“Këto programe janë duke u realizuar në bashkëpunim me Serbinë. Serbia i jep përkrahje të Këshillit të Evropës në këtë drejtim”, theksoi ajo.

Brasseur vuri në dukje rëndësinë e bashkëpunimit të vazhdueshëm dhe komunikimit ku opinionet nuk janë të imponuara mbi palët e përfshira.

“Ajo që ne duhet të bëjmë është t’u mundësojmë qytetarëve të Kosovës të përfitojnë nga të drejtat që rrjedhin nga Deklarata mbi të Drejtat e Njeriut. Në këtë moment, qytetarët e Kosovës nuk mund të përdorin Gjykatën e të Drejtave të Njeriut në Strasburg”, tha Brasseur.

Ndërsa në fjalën e saj në Kuvendin e Serbisë, presidentja e Asambles Parlamntare të Këshillit të Evropës përshëndeti “zhvillimin pozitiv në dialogun Beograd-Prishtinë”, duke shprehur besimin se do të bëhet progres edhe më i madh në të ardhmen. /kallxo.com/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Von Cramon: Samiti BE-Ballkani Perëndimor, ishte një dështim

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Bregu: Samiti i BE-së e frustroi Ballkanin Perëndimor

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Latifi ironizon me armët që u gjetën në shkolla në Ferizaj: As UÇK-ja nuk ka pasur kaq armatim

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Rada Trakjoviq ndalohet nga policia serbe në aeroportin e Beogradit: Kjo është arsyeja

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Minxhozi: E shoh të pamundur që shqiptarëve të Kosovës t’u jepet pasaporta e Shqipërisë

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës

Konjufca e falënderon Rohden për mbështetjen e vazhdueshme që Gjermania i ka dhënë Kosovës