Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

26.11.2020 19:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Komuna e Prishtinës vendos t’i ndihmojë mediat me 100 mijë euro

Komuna e Prishtinës ka vendosur t’i ndihmojë mediat me një fond prej 100 mijë eurove.

Këtë lajm e ka bërë të ditur kryetari Shpend Ahmeti, i cili ka njoftuar se do të jenë tri kategori të mediave të cilat do të përfitojnë.

Bazuar në numrin e punëtorëve që kanë nën 8 (tetë) punëtorë, nga 8-50 punëtorë dhe mbi 50 punëtorë.

Ky është njoftimi i plotë i Ahmetit:

Shumë media kanë rrezikuar mbylljen për shkak të pandemisë. Mediat që mbahen nga reklamat e bizneseve me humbjen e bizneseve do të mbyllen. Ato të pavarurat më së shumti.

Ne si Komunë mendojmë që mediat janë ndër elementet me të rëndësishme të demokracisë. Kërkesat e tyre kanë hasur në vesh të shurdhër posaçërisht ato që kritikojnë.

Ne kemi vendosur që mediat me bazë/zyre/lokacion në Prishtinë të ndihmohen me një fond prej 100,000 euro. Nesër bëhet thirrje ku mediat ndahen në tri kategori bazuar në numrin e punëtorëve që kanë nën 8 (tetë) punëtorë, nga 8-50 punëtorë dhe mbi 50 punëtorë.

Bazuar në numrin e mediave në Komunën tonë kjo nuk është ndihmë e madhe por mund ti shpëtojë disa mediume që ashtu kështu mezi mbijetojnë.

Mediat duhet të plotësojnë këto kushte:

• Të jenë të regjistruar ne Komunën e Prishtinës,

• Të funksionojnë si media profesionale dhe të jenë të regjistruara në institucionet përkatëse (Komisioni i Pavarur për Media)

• Pasqyrat financiare,

• Vërtetimi i pagesës së kontributeve pensionale të punëtorëve

Komisioni do të ketë shumicën përfaqësues të mediave e jo të Komunës.

Ndoshta nuk ka nevojë ta themi, por ndihmën mund ta marrin edhe kritikuesit më të mëdhenj të Komunës. Siç ka thënë Michael Moore kur kishte ndihmuar financiarisht ëebfaqen më kritikuese ndaj tij që të mos mbyllet – pa juve nuk do të kishte interesim për punën tonë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


IKD: 11 kandidatë me aktakuza në listën e VV, dy të dënuar në tre vitet e fundit

IKD: 11 kandidatë me aktakuza në listën e VV, dy të dënuar në tre vitet e fundit

Syla: Lista e Vetëvendosjes si “gjithçka 1 euro”

Syla: Lista e Vetëvendosjes si “gjithçka 1 euro”

Lista e kandidatëve për deputetë e Lidhjes Demokratike, Pacolli nr. 5

Lista e kandidatëve për deputetë e Lidhjes Demokratike, Pacolli nr. 5

Lista e plotë e AAK’së, ministri Selimi i 100’i

Lista e plotë e AAK’së, ministri Selimi i 100’i

Edhe Adriana Matoshi kandidate e Vetëvendosjes për deputete

Edhe Adriana Matoshi kandidate e Vetëvendosjes për deputete

PDK publikon listën e plotë të kandidatëve për deputetë

PDK publikon listën e plotë të kandidatëve për deputetë

VV e publikon listën me emrat e deputetëve: Kurti i pari – Osmani e dyta

VV e publikon listën me emrat e deputetëve: Kurti i pari – Osmani e dyta

Vasfije Krasniqi do të jetë kandidate për deputete në listën e VV-së

Vasfije Krasniqi do të jetë kandidate për deputete në listën e VV-së

Djali i dëshmorit “Abdullah Tahiri”, Iliri zyrtarizohet kandidat për deputet nga radhët e PDK-së dega në Gjilan

Djali i dëshmorit “Abdullah Tahiri”, Iliri zyrtarizohet kandidat për deputet nga radhët e PDK-së dega në Gjilan

Ky është qëndrimi për Kosovën i pasuesit të Merkelit

Ky është qëndrimi për Kosovën i pasuesit të Merkelit

Donika Gërvalla i bashkohet Vjosa Osmanit

Donika Gërvalla i bashkohet Vjosa Osmanit

Selmanaj: Në 30 vjet aktivitet, rrëzimi i Kurtit vendimi më i mirë, nominimi i Osmanit eksperimenti më i keq

Selmanaj: Në 30 vjet aktivitet, rrëzimi i Kurtit vendimi më i mirë, nominimi i Osmanit eksperimenti më i keq

Ish-deputeti i PDK-së i jep ndihmën e parë gruas që u godit nga vetura në Prishtinë

Ish-deputeti i PDK-së i jep ndihmën e parë gruas që u godit nga vetura në Prishtinë

Hoti krenohet me miratimin e programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2021

Hoti krenohet me miratimin e programit për Rimëkëmbje Ekonomike 2021

Von Cramon: BE’ja urgjentisht t’i reagojë Beogradit për pezullimin e adresave të shqiptarëve

Von Cramon: BE’ja urgjentisht t’i reagojë Beogradit për pezullimin e adresave të shqiptarëve

Njeriu i besuar i Merkelit merr drejtimin e CDU-së, humb “Trumpi gjerman”

Njeriu i besuar i Merkelit merr drejtimin e CDU-së, humb “Trumpi gjerman”