Këto janë ushqimet që parandalojnë kthimin e thartirës së lukthit

07.03.2015 18:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këto janë ushqimet që parandalojnë kthimin e thartirës së lukthit

1. Bollguri
Ky është njëri prej vakteve më të mira në çdo kohë të ditës. Bollguri na ngopë, ndërsa nuk shkakton urth. Mund t’i shtoni edhe rrush të thatë, sepse bollguri absorbon thartirën.

2. Xhenxhefili
Nëse e konsumoni në sasi mesatare, xhenxhefili është njëri prej ushqimeve më të mirë për shuarjen e urthit. Ai konsumohet për një kohë të gjatë si preparat kundër infeksioneve, si dhe si ilaç për probleme të tretjes.

3. Aloe vera
Aloe vera është e njohur si preparat natyror, e cila me sukses parandalon kthimin e thartirës nga lukthi.

4. Sallatat
Nëse ju mundon urthi ose nëse dëshironi të parandaloni shfaqjen e tij, gjatë vakteve hani edhe sallatë – gjithmonë. Domatet dhe hudhrat në këtë rast nuk janë të dëshiruara, sikur që nuk janë djathi dhe salcat me yndyrë. Salcat që janë nga pak të tharta dhe që përmbajnë yndyra mund të konsumohen, por në sasi të një luge të gjellës ose më pak.

5. Bananet
Bananet janë një zamër e shkëlqyeshme, përmbajnë pH5,6 dhe ato munden t’i hanë edhe ata të cilët vuajnë nga thartira e lukthit. Por, rreth 1% prej atyre që kanë probleme me urthin mendojnë që bananet ua përkeqësojnë problemin. Pra, duhet ta dini se diçka që u ndihmon të tjerëve nuk do të thotë që do t’ju ndihmojë edhe juve.

6. Pjepri
Pjepri përmban PH 6.1 dhe mban mirë urthin nën kontroll. Megjithatë, sikur edhe te bananet, 1 deri në 2% të personave të cilët i mundon urthi duhet të shmangin pjeprat. Shalqiri gjithashtu gjendet në mesin e ushqimeve të cilët parandalojnë kthimin e thartirës në ezofag.

7. Kopra
Kopra përmban PH 6.9 dhe është e shkëlqyeshme për ata persona që kanë probleme me kthimin e thartirës. Si duket ajo përmirëson punën e lukthit. Përdoreni në sallata dhe gjella me mish të pulës.

8. Mishi i pulës dhe i gjeldetit
Mishi i shpezëve është zgjedhje e mirë për njerëzit që kanë probleme me thartirë. Mishi duhet të jetë i zier apo i pjekur, por jo i fërguar në vaj. Gjithashtu, duhet të mënjanoni lëkurën, e cila përmban tepër yndyrë.

9. Mishi i peshkut dhe frutat e detit
Mund të konsumohet i pjekur, i zier ose nga skara, por assesi peshku nuk bën të jetë i fërguar në vaj. Gaforret janë gjithashtu zgjedhje e mirë.

10. Më shumë perime
Lulelakra, asparagu, bizelet dhe perimet e tjera të gjelbra shkëlqyeshëm shuajnë urthin.

11. Selinoja
Selinoja pothuajse nuk ka kalori. Përmban një pjesë të madhe uji dhe qetëson lukthin. Njëkohësisht shuan edhe apetitin.

12. Majdanozi
Për mijëra vjet majdanozi përdoret për probleme të tretjes dhe me arsye të mirë.

13. Kus-kusi dhe orizi
Kus-kusi dhe orizi (veçanërisht ai me ngjyrë kafeje) me sukses shuajnë urthin. Karbohidratet në fakt janë një zgjedhje e mirë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri