Këta janë pretendentët për kryetar të ri të LDK-së (Video)

12.03.2015 18:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Këta janë pretendentët për kryetar të ri të LDK-së (Video)
Lidhja Demokratike e Kosovës, në fund të muajit maj pritet ta mbaj Kuvendin zgjedhor. Aty, delegatët do të vendosin nëse duan t’ia vazhdojnë mandatin Isa Mustafës, apo duan që këtë parti ta udhëheq dikush tjetër.

Zyrtarisht deri më tani asnjë kandidat nuk ka shpallur kandidaturën, mirëpo, të gatshëm për të marrë kryesimin e partisë po tregohen kreu aktual, Isa Mustafa, kryetari i nderit të LDK-së, Fatmir Sejdiu dhe anëtarja e kryesisë së LDK-së, Vjosa Osmani. Pretendent për postin e të parit të LDK-së, shihet edhe kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, mirëpo as ky nuk e ka shpërfaq publikisht ambicien për ta marr një obligim të tillë.

I vetmi i cili ka qenë i gatshëm të flasë për zgjedhjet në LDK ka qenë, Fatmir Sejdiu. Ky i fundit në një prononcim për Tribuna Channel, ka thënë se nëse anëtarësia dëshiron ndryshime pozitive ai do të kandidoj.

Njohësit e çështjeve politike vlerësojnë se kreu aktual, Isa Mustafa është në pozitë të mirë për të marrë mandatin e dytë në krye të partisë.

Pikërisht LDK, vlerësohet si model për partitë tjera për organizimin e brendshëm të zgjedhjeve.

Në LDK konkurrenca për të parin e partisë, ka ardhur në shprehje vetëm pas vdekjes se Ibrahim Rugovës. Ky i fundit ishte i padiskutueshëm në garën për kryetar të partisë. Pas vdekjes se Rugovës, LDK u përball më një mungesë të lidershipit./Tribuna/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

“Kqyrëm n’sy, ke kujdes kur t’folsh me mua”, eskalon debati mes Haxhiut e Gashit

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Vuçiq bën drama një ditë para samitit: Do të luftojmë për vendin tonë, dorëzimi s’është opsion

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Bushati: Scholz, prerazi mbështeti anëtarësimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Gërvalla nga radio gjermane i bën thirrje BE-së për liberalizim vizash nesër

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Haziri: Tri sondazhe e nxjerrin LDK-në para PDK-së më 25% rritje, VV-ja ka rënie të madhe

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Vëmendja e përqendruar tek Parlameni i Bullgarisë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Kurti: Duam dhe duhet t’i thellojmë marrëdhëniet e shkëlqyera me Gjermaninë

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Vllahiu: Kurti e ka marrë vesh që realiteti nuk është ajo që shkruhet në libra

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Shpresë për vizat, deputetja holandeze jep lajmin: Në Holandë po ndryshon disponimi

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Dy ditët vendimtare për vizat, a do të festojë Kosova apo do të zhgënjehet edhe një herë

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Scholz: Nuk është e sigurt nëse do të mbahet samiti i Ballkanit Perëndimor me BE-në në Bruksel

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Deputetja e VV-së: “Elektrosever” do të jetë veç furnitor, duke respektuar ligjet e Kosovës

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Punime në rrjet, KEDS-i tregon cilat zona do të mbesin pa rrymë

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Caktohet seanca e parë e Apelit të Speciales ndaj Gucatit e Haradinajt

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Musliu: Mazhoranca në luftë me vetveten, duan të votojnë për Trustin, lideri i tyre suprem i thërret për rezistencë

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni

Arben Limani, zyrtari i moçëm i AKP’së zgjidhet drejtor menaxhues i këtij institucioni