Kelmendi: Demarkacioni kufitar që prek Rugovën, kërkon ndërhyrje të shpejtë nga Qeveria

14.03.2015 17:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Kelmendi: Demarkacioni kufitar që prek Rugovën, kërkon ndërhyrje të shpejtë nga Qeveria

Demarkacioni i kufirit Kosovë-Mali i Zi, që cenon territore të mëdha të zonës së Rugovës, është bërë shqetësim e dytë pas zhvillimit ekonomik, për biznesmenin dhe deputetin e PDK-së, Ramiz Kelmendin.
Në një prononcim për TV Dukagjinin, Kelmendi kërkon nga shteti që të veprojë shpejtë ndaj kësaj problematike e cila tashmë ka nxitur debat dhe reagime tek qytetarët.

Sipas Kelmendit, Gjykata e Arbitrazhit mund të jetë zgjidhje që do të kënaqë të dyja palët. Ndërsa, thotë se edhe Mali i Zi e edhe Kosova kanë disa kushte nga BE-ja se si duhet të sillen në fqinjësi.

“Edhe Kosova e edhe Mali i zi i njohin kërkesat e BE-së për këso raste, kështu që duhet të veprojnë qeveritë e mos të lihet kjo temë të nxis debat e reagim tek komuniteti”, shprehet Kelmendi.

Ai thekson se qytetarëve të Kosovës duhet t’ju jepen garancitë se çështja do të zgjidhet drejt, e jo që të kërkohet durim kur nuk ka afate të përcaktuara.

Ramiz Kelmendi – edhe pse partia e tij është pjesë e Qeverisë – jo rrallë kërkon nga Qeveria përshpejtim të hapave për veprime konkrete, siç janë zhvillimi ekonomik e tani edhe çështja e demarkacionit kufitar Kosovë-Mali i zi që cenon territore të mëdha në zonën e Rugovës.

Ndryshe, dje edhe Asambleja komunale e Pejës ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme ku janë shprehur shqetësimet e çështjes së demarkacionit kufitar.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht