Juve shtyp Dortmundin, Barça kualifikim dhe spektakël

18.03.2015 22:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Juve shtyp Dortmundin, Barça kualifikim dhe spektakël

Te Barcelona vendosi i jashtëzakonshmi Messi, ndërsa te Juventus frymëzimi erdhi nga Tevez..

Barcelona dhe Juventus janë dy skuadrat e fundit cerekfinaliste të Uefa Champions League por me një të përbashkët spektaklin, që u prodhua në të dyja ndeshjet nga këmbët e një argjentinasi. Te Barcelona vendosi i jashtëzakonshmi Messi, ndërsa te Juventus frymëzimi erdhi nga Tevez, që me dy gola e një asist bëri të ndihet prania e rëndë e “Zonjës së Vjetër” në Europë. Sulmuesi i Juventusit me një supergol që në minutën e 3-të i tregoi verdhezinjve se nuk mund të ketë më një tjetër 97-të.

Në fakt Borusia e Dortmundit u ndal vetëm te dekori i tifozerisë, madhështia e të cilit nuk u pasyqrua dhe në fushë, pasi verdhezinjtë nuk patën forcë reagimi pas golit dhe pse detyra për ta nuk është se ndryshonte shumë, pasi i mjaftonte thjesht fitorja. Juventus jo vetëm që kontrolloi lojën në pjesën e parë por gjithashtu i lejoi veten dhe luksin për të gabuar përpara portës, sidomos në fillimin e pjesës së dytë, kur Morata tregoi se kishte “uri” për raste të humbura, përpara se Tevez t’i servirte topin e 2-0 me portën e boshatisur.

Mbrëmja e Tevezit megjithatë nuk do të ishte e plotë, nëse qershinë mbi tortën e kualifikimit nuk do ta vendoste ai, dhe ashtu bëri në të 79-tën.

Signal Iduna Park u ngrit i tëri në këmbë për të përshëndetur argjentinasin, që ishte “pasuria” e vërtetë e Juventusit në këtë sfidë. Barcelona gjithashtu haqpi dyert e cerekfinaleve me një tjetër fitore këtë herë ndaj Cityt, dhe pse minimale. Nën vështrimin e Guardiolës, katalanasit gjetën lojën e ditëve më të mira por dhe magjitë e Messit, që në pjesën e parë ishte i papërmbajtshëm në “Camp Nou” përballë një Man.City që dhe pse duhet të kërkonte përmbysjen kishte zgjedhur të luante me vetëm një sulmues. Shtyllat e Neymar dhe Suarezit në pjesën e parë nuk e ndalën vrullin e blaugranave, që epërsinë e morën me një parabël të ëmbël të Rakiticit.

Barcelona gaboi që nuk mbylli ndeshjen duke shpërdoruar shumë përpara portës, pasi në të 78-tën, Man.City pati mundësinë për të ndezur një shpresë për kualifikimin, por Aguero gaboi nga pika e bardhë.

Penalltia mund të kishte ndryshuar fatin e ndeshjes, por në fakt dhe shpresa do të ishte e tepërt për Cityn pas këtyre 180 minutave, ku në shumë pak raste tregoi se është kampionia e Anglisë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mundësit kosovare mposhten në Lojërat Mesdhetare, shpresojnë në një mundësi të dytë

Mundësit kosovare mposhten në Lojërat Mesdhetare, shpresojnë në një mundësi të dytë

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Zidane, i preferuari i PSG-së

Zidane, i preferuari i PSG-së

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi