Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

05.12.2021 13:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Më 3 dhjetor 1941, Kina filloi transmetimin e programeve në gjuhën japoneze, çka simbolizon fillimin e transmetimit të programeve radiofonike për jashtë vendit të Kinës në gjuhë të huaj. Tani CMG-ja ka shërbime ndërkombëtare në 44 gjuhë të botës,duke bërë të mundur që të jetë media

më e fuqishme në shkallë globale.
Ky jubile është një moment më rëndësi per CMG, e cila i kushtoi këtij përvjetori edhe një ceremoni të veçantë.Duke iu drejtuar këtij eventi,Presidenti kinez Xi Jinping

shprehu urime të ngrohta për të gjithë stafin e Grupit Mediatik të Kinës (CMG) dhe përshëndetje të sinqerta për miqtë e huaj që kanë dhënë përkrahje për programet radiofonike të Kinës për jashtë vendit.

Xi vuri në dukje se gjatë 80 vjetëve, punonjësit e programeve radiofonike për botën e jashtme kanë përhapur traditën e mirë të vendit, kanë mbajtur mirë në mendje misionin origjinal dhe kanë bërë një paraqitje të gjithanshme të zhvillimit të Kinës, duke treguar mirë historinë e Kinës dhe duke përhapur zërin e Kinës.

Xi Jinping-u shprehu shpresën që punonjësit e radios do të vazhdojnë risitë, do të forcojnë më tej aftësinë e komunikimit për jashtë vendit, do të krijojnë një medie të tipit të ri të klasit të parë botëror dhe do të japin kontribut të ri e më të madh për Ëndrrën Kineze dhe për krijimin e bashkësisë me fate të përbashkëta të njerëzimit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Jubileu i 80 -të i trasmetimeve radiofonike ndërkombëtare

Murtezaj: Verifikimi i tatimpaguesve do të shkurtohet nga 6 në 4 vjet

Murtezaj: Verifikimi i tatimpaguesve do të shkurtohet nga 6 në 4 vjet

Kurti e ministri i Shëndetësisë mbajnë konferencë për media

Kurti e ministri i Shëndetësisë mbajnë konferencë për media

Shi e borë, parashikimi i motit për javën që po hyjmë

Shi e borë, parashikimi i motit për javën që po hyjmë

Ndalesat e fundit, kërkohet takim i frytshëm Kurti – Vuçiq

Ndalesat e fundit, kërkohet takim i frytshëm Kurti – Vuçiq

“Rrëfimi i fundit i Titos: Kosova do rrënojë Jugosllavinë”

“Rrëfimi i fundit i Titos: Kosova do rrënojë Jugosllavinë”

Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke: Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Kurti tregon pse po shtrëngohen masat anti-Covid, përkundër që Kosova qëndron mirë në statistika

Kurti tregon pse po shtrëngohen masat anti-Covid, përkundër që Kosova qëndron mirë në statistika

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Latifi zhvendoset nga Nju Jorku në Prishtinë për ta vazhduar punën si ministër i Shëndetësisë

Latifi zhvendoset nga Nju Jorku në Prishtinë për ta vazhduar punën si ministër i Shëndetësisë

Rastet e reja në 24 orët e fundit, publikohet raporti

Rastet e reja në 24 orët e fundit, publikohet raporti

ISI: Në janar SHBA-ja sanksionon rreth 50 politikanë e biznesmenë, përfshihet edhe Kosova

ISI: Në janar SHBA-ja sanksionon rreth 50 politikanë e biznesmenë, përfshihet edhe Kosova

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

Akuza të rënda ndaj komisionerit evropian: Hahn i përfshirë në afera korruptive

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Abbott: Qeveria të dëgjojë me kujdes shqetësimet e partnerëve ndërkombëtarë për procesin e Vettingut

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Pacolli “provokon” Kurtin në lidhje me pikturat e vendosura në hollin e Kuvendit

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’

Sonte pritet të lëshohet në punë Blloku A4 i Termocentralit ‘Kosova-A’