Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

23.11.2020 22:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ju mund ta përdorni aspirinën në shumë mënyra befasuese! A e dini këtë?

Me dhimbje koke, ethe dhe sëmundje të tjera fizike, ne shpesh përdorim një aspirinë. Lehtëson dhimbjen dhe mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit. Sidoqoftë, ka shumë mënyra të tjera për të përdorur aspirinën.

Aspirina mund të jetë e dobishme, jo vetëm si ilaç, por edhe për detyrat shtëpiake.

Flokët e dëmtuar

A janë flokët të thatë dhe të dëmtuar? Pastaj bëni një maskë ushqyese, duke përzier një aspirinë në një filxhan me ujë të ngrohtë, i cili do t’i lërë flokët tuaj të shkëlqyeshëm dhe të shëndetshëm. Kur aspirina të tretet, shpërndani përzierjen në lëkurën e kokës dhe pjesën tjetër të flokëve. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni mirë. Nëse vuani nga zbokthi, gjithashtu mund të përzieni dy aspirina të bluara me shampon tuaj. Flokët tuaj do të jenë përsëri në gjendje optimale.

Shkallë sapuni

Kur keni qenë duke notuar në banjë për një kohë, shpesh krijohet një depozitë e bezdisshme sapuni rreth vaskës. Për ta pastruar këtë, thjesht shtoni pesë aspirina në detergjentin tuaj të rregullt. Spërkateni përzierjen në peshore dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore. Shpëlajeni vaskën me pak ujë të ngrohtë dhe vaska juaj do të shkëlqejë si kurrë më parë!

Lëkura e trazuar

Aspirina ka një efekt antiinflamator dhe mund të ndihmojë në qetësimin e lëkurës. Përzieni 2 deri në 3 aspirina me pak lëng limoni në një gotë. Vendoseni përzierjen në zonat e trazuara të lëkurës dhe lëreni për disa minuta. E rëndësishme: mos e lini këtë përzierje në lëkurën tuaj kur qëndroni në diell.

Njolla djerse

Është shumë e bezdisshme nëse ka njolla kokëfortë djerse në rrobat tuaja. Të dy njollat dhe aroma e djersës nuk janë gjithmonë të lehta për t’u hequr. Ju mund ta bëni këtë duke përzier disa aspirina me ujë të ngrohtë dhe duke e aplikuar atë në njollën e djersës në veshje. Lëreni përzierjen të veprojë për 24 orë dhe më pas lani rrobat sipas udhëzimeve të larjes së prodhuesit. Nuk ka më njolla djerse!

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën