Jahjaga: Ndihemi që tashmë e kemi fituar Oscarin tonë

24.01.2016 11:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Jahjaga: Ndihemi që tashmë e kemi fituar Oscarin tonë

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka falënderuar ekipin dhe stafin e filmit Shok, i cili është filmi i parë kosovar i nominuar për çmimin Oscar.

Premiera e këtij filmi është dhënë të shtunën në mbrëmje në Prishtinë, ku kanë marrë pjesë personalitete të larta të vendit dhe përfaqësues ndërkombëtarë.

Ngjarja në filmin Shok zhvillohet gjatë periudhës së luftës në Kosovë, derisa dy shokë vënë në provë shoqërinë e tyre, gjatë luftës për mbijetesë.

“Për ekipin dhe stafin e filmit Shok: faleminderit që e përjetësuat rrëfimin tonë. Ndihemi që tashmë e kemi fituar Oscarin tonë”, ka shkruar presidentja Jahjaga në Facebook.

Filmi, me regji dhe skenar të Jamie Donoughue, është nominuar për çmimin prestigjioz Oscar në katergorinë e filmit më të mirë të shkurtër “Live Action Short Film”.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar do të mbahet më 28 shkurt.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Blinken: Po promovojmë llogaridhënien për akterët e korruptuar

Blinken: Po promovojmë llogaridhënien për akterët e korruptuar

Elon Musk do të nisë transplantimin e çipeve në trurin e njeriut në vitin 2022

Elon Musk do të nisë transplantimin e çipeve në trurin e njeriut në vitin 2022

Escobar para vizitës në Shqipëri: E mbështesim “Ballkanin e Hapur”

Escobar para vizitës në Shqipëri: E mbështesim “Ballkanin e Hapur”

Mustafa: Deklaratat e Kurtit, tipike folklorike të destinuara për ‘analfabetët funksional’

Mustafa: Deklaratat e Kurtit, tipike folklorike të destinuara për ‘analfabetët funksional’

Tahiri: Kurti se ka bërë fusnotën, por s’ka lënë t’zezë pa thënë

Tahiri: Kurti se ka bërë fusnotën, por s’ka lënë t’zezë pa thënë

Mirëpritet vendimi për dozën e tretë – Sejdiu kërkon të ketë kushtëzime për ata që refuzojnë vaksinën

Mirëpritet vendimi për dozën e tretë – Sejdiu kërkon të ketë kushtëzime për ata që refuzojnë vaksinën

Ish-drejtori i Policisë: Kurrë s’kemi marrë leje nga KFOR-i as BE-ja për aksionet në veri

Ish-drejtori i Policisë: Kurrë s’kemi marrë leje nga KFOR-i as BE-ja për aksionet në veri

Përhapje e gripit sezonal sidomos te fëmijët, simptomat të ngjashme me Covidin

Përhapje e gripit sezonal sidomos te fëmijët, simptomat të ngjashme me Covidin

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Boiken Abazi për Borrellin: Po shtynë përshpejtimin e një konflikti më të gjerë në rajon

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Borrell-Kurtit: Nuk jemi këtu për t’i kryer punët e juaja

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Kurti përfaqëson Kosovën me fusnotë në Këshillin e Stabilizim-Asociimit

Mbi 600 automjete me hidrogjen do të përdoren në Zhangjiakou për Olimpiadën Dimërore të Pekinit

Mbi 600 automjete me hidrogjen do të përdoren në Zhangjiakou për Olimpiadën Dimërore të Pekinit

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrje në grup terrorist

Mediumi malazez: Vuçiqi nëpërmjet Grenellit po ia përgatit gropën Dodikut

Mediumi malazez: Vuçiqi nëpërmjet Grenellit po ia përgatit gropën Dodikut

Azemi paralajmëron Kurtin për protesta të mëdha prej javës tjetër

Azemi paralajmëron Kurtin për protesta të mëdha prej javës tjetër

Brukseli e pranon që nuk po arrin të sigurojë takim Kurti -Vuçiq dhe vazhdimin e dialogut

Brukseli e pranon që nuk po arrin të sigurojë takim Kurti -Vuçiq dhe vazhdimin e dialogut