Ja reagimi i Qeverisë për emërtimin e rrugës me emrin e Sllobodan Millosheviqit

09.03.2015 17:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ja reagimi i Qeverisë për emërtimin e rrugës me emrin e Sllobodan Millosheviqit

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe ajo e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor të Kosovës përmes një njoftimi për media kanë bërë të ditur kundërshtimin e tyre për emërtimin e rrugëve në Ranillug me Sllobodan Millosheviq dhe Drazha Mihajlloviq, siç ishin propozuar.

Në njoftim theksohet:

Lidhur me vendimin për emërtimin e rrugëve në Komunën e Ranillugut, Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH) bëjnë këtë njoftim:

– Vendimi i Kuvendit të Komunës Nr. 02/086/2014 datë 25 shtator 2014 është miratuar në Kuvendin e Komunës. Në pajtim me Ligjin Nr. 04/L-071 për Sistemin e Adresave, Njësia për sistemin e adresave në kuadër të Agjensionit Kadastral të Kosovës, ka kundërshtuar përmbajtjen e vendimit dhe listën e emërtimeve, menjëherë pas miratimit, për shkak që përmban emra të rrugëve të papranueshme dhe po ashtu janë bërë shkelje teknike në formatin e planifikuar te vendosjes së tabelave.

-Po ashtu, lidhur me këtë vendim, Kryetari i Komunës së Ranillugut bazuar në nenin 58 (pika k) të Ligjit Nr. 03/L-040 Për Vetëqeverisje Lokale, dispozitat e mbrojtjes së komuniteteve, e ka konsideruar këtë vendim të papranueshëm dhe i ka kërkuar me shkrim Kuvendit Komunal rishqyrtimin e vendimit dhe përmirësimin e tij duke përjashtuar propozimet lidhur me emrat e disa rrugëve.

-Në vazhdim, Kuvendi Komunal ka planifikuar mbajtën e mbledhjes për shqyrtimin e këtyre vërejtjeve dhe kjo pritet të ndodhë në mbledhjen e radhës.

MAPL dhe MMPH në mënyrë të vazhdueshme, kanë monitoruar dhe po e vazhdojnë këtë proces që nga momenti i aprovimit në Kuvendin Komunal për t’u siguruar që ky Vendim i Kuvendit të Komunës së Ranillugut të harmonizohet me dispozitat e ligjit për sistemin e adresave si dhe akteve nënligjore për zbatimin e këtij ligji.

Prandaj, ky vendim nuk është në fuqi, por në procedurë të rishqyrtimit, ashtu siç është përcaktuar me Ligjin Nr. 04/L-071 për Sistemin e Adresave si dhe Ligjin Nr. 03/L-040 Për Vetëqeverisje Lokale. MAPL dhe MMPH nënvizojnë se në rast të mosrespektimit të rekomandimeve të Agjensionit Kadastral dhe kryetarit të Komunës, ndaj Kuvendit Komunal do të marrë masat përkatëse ligjore’, përfundon njoftimi i këtyre dy ministrive.

Sllobodan Millosheviq, i cilësuar si kasapi i Ballkanit, shkaktar i luftës së përgjakshme në vendet e ish-Jugosllavisë në vitet e ’90-ta, që mori jetën e rreth 300 mijë personave dhe mijëra vendbanimeve të shkrumbuara, vdiq në Hagë, deri sa po gjykohej për krimet e bëra, ndërsa Drazha Mihajlloviq po ashtu konsiderohet si kryevrasës i qindra mijë joserbëeve gjatë Luftës së Dytë Botërore. /Telegrafi/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Osmani në Samitin Global të Grave në Tajlandë: Çdo grua është një burim unik frymëzimi

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd

Vuçiq thotë se pret rezultate të mira nga vizita e Abazoviq në Beograd

Anti korrupsioni flet për 50 mijë eurot që dyshohet se iu vodhën deputetit të VV-së

Anti korrupsioni flet për 50 mijë eurot që dyshohet se iu vodhën deputetit të VV-së

MSh-ja aprovon dhënien e vaksinave kundër COVID edhe për personat mbi 12 vjeç

MSh-ja aprovon dhënien e vaksinave kundër COVID edhe për personat mbi 12 vjeç

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Biden pas takimit me Scholz: Të qëndrojnë të bashkuar, sepse Putini ka llogaritur që do të ndahemi

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun

Lajçak nesër vjen në Kosovë, viziton veriun