Islami i kamufluar kundër çështjes shqiptare

14.10.2017 08:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Islami i kamufluar kundër çështjes shqiptare

Nga kjo përvojë e gjatë e marrjes me letërsi, për asnjë botim të deritashëm (që janë mbi shtatëdhjetë) nuk ka pasur interesim aq të madh si për romanin “Misioni rus”, që paraqet befasi në shumë aspekte. Në rend të parë ky interesim demanton bindjen, shumë të sforcuar, se nuk ka lexues, shkruan sot Ibrahim Kadriu në Koha Ditore.

Përkundrazi, “Misioni rus” më ka bindur se lexues ka, bile edhe lexues të pasionuar. Më ka bindur edhe për faktin se në mesin e atyre që gjatë kësaj kohe të jehonës së romanit janë identifikuar edhe të tillë, të cilët nuk e kanë lexuar romanin, por prezantohen me mendimet për romanin, duke u bërë pjesë e injorancës. Sidoqoftë, në bazë të të gjitha reagimeve, shpjegimeve dhe ofrimit të të dhënave, autori ndien keqardhje për dëshmitë e tjera, të cilat nuk ka arritur t’i shtrojë në faqet e librit dhe shih për këtë, shpesh edhe është bërë vasal i idesë për vazhdimin, për realizimin e pjesës së dytë të romanit.

Të dhënat e tjera, të dëshmuara, e përforcojnë edhe më shumë të vërtetën se misionarë të ndryshëm kanë shkelur mbi etninë shqiptare duke e vënë në peshojë ndjeshmërinë e tyre e që, natyrisht, pas analizave (edhe akademike) janë bindur se te populli me analfabetizëm të theksuar mënyra më e mirë e “pushtimit” të mendjes së tyre është feja; orientimi përmes fesë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Atëherë u halitsha pak, pisha cigare” / Pacolli flet për takimin me Radojçiqin, thotë se nuk u bë në jaht

“Atëherë u halitsha pak, pisha cigare” / Pacolli flet për takimin me Radojçiqin, thotë se nuk u bë në jaht

Pacolli thotë se delegacioni që vjen nesër për njohje është afrikan

Pacolli thotë se delegacioni që vjen nesër për njohje është afrikan

Arrestohen personat që dogjën flamurin serb në Tiranë

Arrestohen personat që dogjën flamurin serb në Tiranë

SHBA heq nga lista e zezë kompaninë e Zharko Vesellinoviqit nga Kroacia

SHBA heq nga lista e zezë kompaninë e Zharko Vesellinoviqit nga Kroacia

Samiti i “Ballkanit të Hapur” në Tiranë/ Vuçiç mbërrin nën masa të forta sigurie

Samiti i “Ballkanit të Hapur” në Tiranë/ Vuçiç mbërrin nën masa të forta sigurie

“Janë përralla”, Haradinaj u përgjigjet raportimeve të mediave serbe se i çoi 100 veta për t’i dalë në pritë Vuçiqit në Tiranë

“Janë përralla”, Haradinaj u përgjigjet raportimeve të mediave serbe se i çoi 100 veta për t’i dalë në pritë Vuçiqit në Tiranë

Djegia e flamujve serb, Rama: Ata që bënë të njëjtin gjest në Beograd u arrestuan

Djegia e flamujve serb, Rama: Ata që bënë të njëjtin gjest në Beograd u arrestuan

Rama: Unë kam kërkuar shqip njohjen e Kosovës nga Serbia. ‘Ballkani i Hapur’ interes strategjik i Kombit shqiptar

Rama: Unë kam kërkuar shqip njohjen e Kosovës nga Serbia. ‘Ballkani i Hapur’ interes strategjik i Kombit shqiptar

Protesta kundër ‘Ballkanit të Hapur”/ Balla nga Kuvendi: Është thirrur për hallin e Berishës. Thirrje SPAK për hetimin e dy dosjeve korruptive

Protesta kundër ‘Ballkanit të Hapur”/ Balla nga Kuvendi: Është thirrur për hallin e Berishës. Thirrje SPAK për hetimin e dy dosjeve korruptive

“Spidermani” ngjitet në shtyllë për të hequr flamurin serb, rrëzohet nga lartësia

“Spidermani” ngjitet në shtyllë për të hequr flamurin serb, rrëzohet nga lartësia

Ishin LIVE, gazetari godet me shpullë kolegun e tij (VIDEO)

Ishin LIVE, gazetari godet me shpullë kolegun e tij (VIDEO)

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosovari që u vetëvar në gjykatën e Francës ka ikur nga Kosova pasi ia kishin vrarë 15 anëtarë të familjes

Kosova ende në pritje të rezultateve për Omicronin

Kosova ende në pritje të rezultateve për Omicronin

Lista Serbe nuk i voton pesë projektligje, pozita kërkon sqarime

Lista Serbe nuk i voton pesë projektligje, pozita kërkon sqarime

Sali Berisha përmend katër arsye pse duhet protestuar kundër iniciativës “Ballkani i Hapur”, e quan Ramën kukull të Vuçiqit

Sali Berisha përmend katër arsye pse duhet protestuar kundër iniciativës “Ballkani i Hapur”, e quan Ramën kukull të Vuçiqit