Ish komandantit të Brigadës 141 nuk i njihet statusi i veteranit

10.03.2015 16:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ish komandantit të Brigadës 141 nuk i njihet statusi i veteranit

Akuzat se me listat e publikuara nga Komisioni Qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të veteranëve, invalidëve, pjesëtarëve dhe të internuarve të UÇK-së, janë bërë shumë keqpërdorime, vetëm sa po shtohen.

Rasti i fundit është ai i publikimit të listave për Zonën Operative të Shalës, ku po pretendohet se shumë ushtarë të UÇK-së kanë mbetur jashtë listave të publikuar.

Njëri prej atyre që thotë kështu, është edhe ish komandanti i Brigadës 141 “Mehë Uka” të Zonës Operative të Shalës, Hysni Ahmeti, i cili tregon se janë afër 200 ushtarë të kësaj brigade që nuk janë përfshirë në listat e publikuara.

Në një bisedë për Veriu.info, Ahmeti tregon se as atij nuk i është publikuar emri në listat zyrtare të publikuara mbrëmë, sikurse që nuk i është publikuar emri as Ibrahim Feratit, ish komandant i Policisë Ushtarake për Brigadën 141.

“Mos përfshirja e emrit tim në lista, po e zëmë që është lëshim teknik, mirëpo sa kam mundur t’i kontrolloj listat e publikuara, gati 200 ushtarëve nuk u është publikuar emri, por ka edhe dëshmorë që janë lënë jashtë listave, sikurse edhe invalidë të UÇK-së. Listat para një jave kanë pas me u bë publike, por ato pa ndonjë arsye janë shtyrë nga Komisioni Qeveritar, e që po del tash se ata në Prishtinë dikush kanë ndërhyrë në lista që i kemi dërguar ne si komision i brigadës. Ata para një jave na e kanë dërguar draftin e listës, ku ne pastaj i kemi plotësuar listat, ndërsa këta emra nuk janë publikuar”, thotë për Veriu.info ish komandanti i Brigadës 141 “Mehë Uka”.

Ai tregon se komisioni i brigadës është përbërë nga ai si komandant brigade, komandantët e batalioneve, komandantët e kompanive dhe ndihmës komandantët e brigadës.

Ahmeti përgjegjës për këto lëshime e bënë Komisionin Qeveritar, përkatësisht Faik Fazliun, që është udhëheqësi i Zyrës për Veteranët e Luftës së UÇK-së në Zyrën e Kryeministrit, pasi që thotë se të gjitha listat e verifikuara në zona janë dërguar tek ai.

Mirëpo, ish-komandanti Hysni Ahmeti ju bënë apel të gjithë ushtarëve të UÇK-së, që të jenë të matur në veprime, duke i porositur që të rrinë të qetë, pasi që shpreh bindjen se të gjithëve do të ju pranohen statusi pas ankesave që do të bëhen në Prishtinë.
Veriu.info mëson se shumë ushtarë të Zonës Operative Shalës, janë të mllefosur me përfshirjen në lista të shumë emrave të cilët asnjëherë nuk kanë qenë ushtarë, ndërsa tash e gëzojnë statusin e veteranit të UÇK-së. Këto reagime nga mbrëmë po bëhen kryesisht në rrjete sociale, por ka tendencë që pakënaqësitë e tyre t’i shprehin edhe në forma tjera.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht