INDEP: Masat e Ringjalljes Ekonomike u zbatuan relativisht mirë

E publikuar: 12/07/2022 23:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Masat në kuadër të Pakos së Ringjalljes Ekonomike që u morën në muajin prill nga qeveria, po del të jenë zbatuar relativisht mirë.

Këtë e treguan në tryezën përmbyllëse, Instituti për Politika Zhvillimore në kuadër të programit “Rimëkëmbje e qëndrueshme”, njofton Klan Kosova.

Por, sipas këtij raporti mbi 72 mijë punëtorë të sektorit privat nuk arritën të përfitojnë shumën prej 100 eurosh pasi që të njëjtit nuk gjendeshin në listat e pagave të punëdhënësve.

Eksperti i ekonomisë, Florin Aliu, konsideroi se masat për rimëkëmbje ekonomike, kanë qenë të komplikuara, derisa kërkoi gjithëpërfshirje në rast të vendosjes për të tjera.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!