Hunda elektronike që nuhat dhjetëra sëmundje

28.12.2016 14:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hunda elektronike që nuhat dhjetëra sëmundje

Një hundë elektronike është në gjendje të njohë aromën e më shumë se 17 sëmundjeve, që nga kanceri i veshkave deri te sëmundja e Parkinsonit. Kjo shpikje është publikuar në revistën “ACS Nano”.

Bëhet fjalë për një pajisje e cila është ndërtuar nga ekipi izraelit i Institutit Technion, udhëhequr nga Hossam Haick. Ky është një hap përpara në krahasim me shpikjet e tjera elektronike të ndërtuara deri më tani, të zhvilluara për të njohur një ose më shumë sëmundje.

Një praktikë shumë e lashtë

Mjekët arrijnë të njohin sëmundje të caktuara vetëm duke nuhatur frymën e pacientëve, sipas një praktike shumë të lashtë. Hipokrati në shekullin e pestë para Krishtit, i mësoi nxënësit e tij të njihnin erën e sëmundjeve, të tilla si diabeti.

Për shekuj, nanoteknologjia ka lejuar që sëmundje të ndryshme të “nuhaten” me hundën elektronike, që me anën e disa sensorëve nano, mbledhin 13 aroma të ndryshme, komponentët e të cilit janë analizuar me një spektrometër masiv.

Në këtë mënyrë, instrumenti njeh praninë e sëmundjes: bazuar në analizën e frymës i lejon instrumentit të njohë 17 sëmundje të ndryshme.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?