Hulumtimi në qumështin e gjirit mund të ndihmojë në kurimin e kancerit

12.03.2015 21:46
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hulumtimi në qumështin e gjirit mund të ndihmojë në kurimin e kancerit

Hulumtimi në atë se si prodhohet qumështi në gji mund të ndihmojë në gjetjen e një kure për kancerin e gjirit, thonë shkencëtarët.
Shkencëtarë nga Melbourne kanë zbuluar që proteina MCL-1 është vitale në mbajtjen e qelizave qumësht-prodhuese të gjalla në gji.
Pa qumësht, sisorët nuk mund të mbijetojnë, duke e bërë MCL-1 thelbësor për mbijetesën e tyre, transmeton Lajmi.net.
“Kjo është një proteinë me të vërtetë e rëndësishme në mbijetesën e indit të gjirit”, thotë Geoff Lindeman nga Instituti Eliza Hall.
“Ne kemi zbuluar se kjo proteinë është thelbësore për mbajtjen e indeve të gjirit gjallë gjatë laktacionit”, shton ai.
Profesori dhe ekipi i tij hulumtues gjeti një faktor të rritjes të njohur si EGF që shkakton prodhimin e proteinës MCL-1, transmeton Lajmi.net.
“EGF dhe MCL-1 kanë qenë të implikuar në rritjen e kancerit të gjirit. Në terma të gjatë, ky zbulim ngritë pyetjen se a mundet apo jo MCL-1 të jetë një objektiv i rëndësishëm për zhvillimin e barnave anti-kancer”, thonë ata.
Ekipi hulumtues ka kaluar 15 vitet e fundit duke hetuar zhvillimin e gjirit në një përpjekje për të gjetur një trajtim të kancerit të gjirit.
– See more at: http://lajmi.net/hulumtimi-ne-qumeshtin-e-gjirit-mund-te-ndihmoje-ne-kurimin-e-kancerit/#sthash.R2tdvEh0.dpuf

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri