Hezbollahu zotohet për hakmarrje pas sulmeve ajrore të SHBA-ve që vranë 25 anëtarë të milicisë iraniane në Irak

30.12.2019 22:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hezbollahu zotohet për hakmarrje pas sulmeve ajrore të SHBA-ve që  vranë 25 anëtarë të milicisë iraniane në Irak

Pamje të filmuara nga ajri shfaqin aeroplanit luftarak amerikanë F-15 duke bombarduar milicinë që e financon Irani në Irak, si kundërpërgjigje ndaj sulmeve me raketa ndaj kontraktorit amerikan.

Burime brenda organeve të sigurisë në Irak dhe milicisë kanë bërë të ditur se të paktën 25 luftëtarë të Kataib Hezbollahut janë vrarë dhe 55 tjerë plagosur, nga tre bombardimet, si dhe në dy tjera që kanë ndodhur në Siri, transmeton Telegrafi.

Irani i ka cilësuar sulmet si “terroriste” derisa komandanti i Kataib Hezbollah, Abu Mahdi al-Mohandes, ka bërë të ditur se “gjaku i martirëve nuk do të harrohet dhe se përgjigja e tyre do të jetë shumë më e fuqishme sesa ajo e amerikanëve në Irak”.

Në anën tjetër Shtetet e Bashkuara kanë deklaruar se kanë ndërmarrë “veprimet e nevojshme” për të mbrojtur personelin e tyre në atë rajon, pasi së dy ditë më parë janë sulmuar dhe vrarë dy kontraktorë amerikanë dhe katër tjerë janë plagosur në afërsi të Kirkukut.

Ata gjithashtu kanë publikuar pamjet e sulmeve, ku shihen se si raketat e aeroplanëve amerikanë godasin caqet e parapara në sulmin ajror. /Telegrafi/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Kërkoj mbështetjen tuaj për një Gjilan për të gjithë!

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Abazoviq për “Ballkanin e Hapur”: Na duhet një nismë rajonale e cila do të jetë funksionale

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Escobari përsërit mbështetjen e SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Ish-këshilltari i Kurtit: U bëj thirrje qytetarëve të Mitrovicës të mos e votojnë një analfabet si Agim Bahtiri

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Kosova bëhet gati edhe për dozën e tretë të vaksinës kundër Covid-19

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Fjalimi përmbyllës i kryetarit Alban Hyseni:

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Uran Ismaili: Me mua kryetar, drejtorët në Komunën e Prishtinës, nuk do të jenë partiak

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Osmani përplaset me ministrin serb në Këshill të Sigurimit: Serbia ende fle në varreza masive

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Vendos Qeveria, hiqet ora policore për zyrtarët në zgjedhje

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Haziri: Kompania ABC Design shembulli më i mirë i rritjes së punësimit gjatë kohës së pandemisë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

Osmani e fton Selakoviqin të kërkojë falje për masakrat në Kosovë

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

A kreu Ministri Rakiq vepër penale me deklaratën për “Natën e Kristaltë në Veri”, flet ish-kryetari i Gjykatës Supreme

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Lutfi Haziri, para 23 vitesh ishte arrestuar nga Serbia nën akuzën për terrorizëm

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Përfaqësuesi i SHBA-së në OKB: Të përmbyllet misioni i UNMIK-ut, dialogu të përfundojë me njohje reciproke

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Osmani në KS të OKB-së: 22 vite më parë ju kam përcjellë në TV si refugjate e ikur nga ushtria e Serbisë, sot si Presidente e Kosovës

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak

Gjykata jep detaje për lirimin e Enver Sekiraqës në arrest shtëpiak