Haziri: Anulimi i Defender-it është shuplakë për Kurtin e Osmanin

E publikuar: 07/06/2023 17:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Lutfi Haziri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri, ka thënë se anulimi i “Defender 23” për Kosovën, është “shuplakë” për presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministrin Albin Kurtin.

“Pak retrospektivë. Prej vlerësimit deri në përulje për Ibrahim Rugovën që kishin amerikanët, por edhe për liderët tjerë politikë të Kosovës, për bashkëpunim e koordinim të vazhdueshëm për tema nacionale, sot amerikanët japin ultimatume për Kurtin”, ka shkruar Haziri në rrjetin social “Facebook”.

Dhe në bazë të kësaj ai potencon se “anulimi i Defender-it është shuplakë për presidenten dhe kryeministrin”.

“Por, e mira e madhe është që populli proamerikan dhe proevropian i Kosovës është lojal, e në anën tjetër fatkeqësia është që ka qeverisje aziatike”, shtoi ai.

Tutje, ai theksoi se “vazhdojmë ta përsërisim porosinë e presidentit Rugova: Kosova e hapur, demokratike dhe në miqësi të përhershme me Shtetet e Bashkuara të Amerikës!”.