Hashim Thaçi e mposhtë Isa Mustafën edhe për Gjykatën Speciale!

09.03.2015 15:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Hashim Thaçi e mposhtë Isa Mustafën edhe për Gjykatën Speciale!

Isa Mustafa edhe pse mban postin e kryeministrit, megjithatë Hashim Thaçi dhe partia e tij, PDK deri më tani po tregohen se ata kollen për gjithçka.
Gazeta Blic ka marrë vesh se ka pasur mospajtime ndërmjet partnerëve të koalicionit sa i përket financimit të atyre që do të akuzohen nga ana e Gjykatës Speciale. Sipas këtij burimi, LDK ka qenë kundër financimit të individëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët mund të akuzohen, derisa PDK ka insistuar me çdo kusht në realizimin e këtij objektivi.
“Ka pasur përplasje në këtë aspekt. Mirëpo, si duket PDK e fitoj përfundimisht edhe këtë betjë”, ka thënë ky burim.
Qeveria e Kosovës para disa ditësh në mbledhjen e mbajtur, ka marrë vendim që të ekzekutivi të marrë përsipër pagesën e avokatëve për të gjithë personat të cilët akuzohen nga Gjykata Speciale.
Pra, me miratimin e Projektligjit për mbrojtjen juridike dhe mbështetjen financiare të personave të akuzuar potencial në proceset gjyqësore pranë Dhomave të Specializuara, Qeveria ka marrë përsipër që t’i paguaj shpenzimet e avokatëve për të akuzuarit.
As nga Partia Demokratike e Kosovës e as nga Lidhja Demokratike e Kosovës nuk kanë dashur që të flasin rreth kësaj çështjeje zyrtarisht,
PDK deri më tani po tregohet shumë më e fuqishme në qeverisje, ndonëse ekzekutivin e drejton kryetari i LDK-së, Isa Mustafa.
Shefi i Qeverisë është ankuar ndaj Radio Televizionit të Kosovës që po e injoron institucionin e Kryeministrisë, si dhe ndaj zgjedhjes së Agron Mustafës në krye të PTK-së.
PDK e LDK arritën koalicion pesë muaj pas bllokadës institucionale që ndodhi në vend, me krijimin e Bllokut LVAN. PDK ndonëse partia më e madhe, u detyrua që të heq dorë nga posti i kryeministrit, vetëm e vetëm që të mos mbetet në opozitë. Në anën tjetër, Isa Mustafa edhe pse vjen nga partia e dytë, LDK, hiq më pak se tetë deputetë të partisë së tij nuk ia dhanë besimin në Kuvend./ Gazeta Blic

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht