Grupi i LDK-së: Ahmeti ka bërë shkelje të ligjit dhe duhet të largohet

09.03.2015 10:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Grupi i LDK-së: Ahmeti ka bërë shkelje të ligjit dhe duhet të largohet

Grupi i këshilltarëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës konsideron se kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti ka bërë shkelje të rëndë ligjore me moszbatimin e vendimeve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës.

“Pesë vendime administrative të formës së prerë që kanë të bëjnë me realizimin kundërligjor të konkursit për pesë vende pune në Komunën e Prishtinës, është dashur të zbatohen brenda 15 ditëve nga data e marrjes së tyre nga Këshilli i Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës. Kanë kaluar muaj të tërë e këto vendime nuk janë zbatuar. Përgjegjës dhe shkelës i drejtpërdrejtë i ligjit është kryetari aktual i Prishtinës Shpend Ahmeti”, thuhet në komunikatën e dërguar nga Grupi i LDK-së.

Ky moszbatim, sipas grupit të LDK-së nuk është tjetër pos dështim i qeverisjes së Shpend Ahmetit, administrimit dhe transparencës në kryeqytet.

“Një kryetar komune si Shpend Ahmeti, që shkel ligjet dhe vendimet e shtetit, në kryeqytetin me të cilin udhëheq, është sjellje rrënuese e demokracisë, keqpërdorim i pozitës zyrtare dhe është vepër penale. Kryetari Ahmeti duhet t’u tregojë qytetarëve pse ai vetë po i shkel ligjet e Republikës së Kosovës. Kjo është edhe një arsye më shumë se ata që nuk zbatojnë ligjin duhet të tërhiqen nga qeverisja”, thuhet më tutje në komunikatë të Grupit të këshilltarëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës.

Ky grup kërkon nga organet përgjegjëse të shtetit të ndërmarrë masat e duhura ndaj akterëve të moszbatimit të vendimeve të Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, në Komunën e Prishtinës.

Grupi i LDK-së, paralajmëron se do të ndërmarrë hapat legal dhe legjitim që sa më parë të ndërpriten shkeljet ligjore, keqpërdorimi i pozitës zyrtare të Shpend Ahmetit dhe më në fund të dërgimit në prokurori të këtyre lëndëve që me to të merret drejtësia.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht