Gladbachu vlerëson Xhakën 30 milionë euro

21.03.2015 12:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gladbachu vlerëson Xhakën 30 milionë euro

Skuadrat që duan të transferojnë mesfushorin kosovar Granit Xhaka në fund të këtij edicioni, atëherë duhet t’i paguajnë Borussia Moenchengladbachut 30 milionë euro dëmshpërblim. Gazeta gjermane “Bild” të premten ka njoftuar se drejtuesit e Moenchengladbachut i kanë vendosur Xhakës në kontratë klauzolën e lirimit, pasi po frikësohen që ai mund të largohet gjatë kësaj vere.

Xhaka, 22-vjeçar, këtë edicion është shndërruar në njërin prej lojtarëve kryesorë te skuadra gjermane. Ai së fundi ka rinovuar kontratën deri në qershor të vitit 2019 dhe më herët pati deklaruar se synimet janë që të fitojë ndonjë trofe me Gladbachun.

“Xhaka ka një klauzolë lirimi prej 30 milionë eurove, pasi konsiderohet i pashitshëm te Gladbachu. Drejtuesit e klubit kanë vendosur këtë klauzolë pas interesimit të skuadrave të mëdha për Xhakën, në mesin e tyre edhe Bayern Muencheni”, ka shkruar gazeta gjermane.

Xhaka është reprezentues i rregullt i Përfaqësueses së Zvicrës dhe te Gladbachu qe transferuar në verën e vitit 2012 nga skuadra e Baselit. Për shërbimet e tij Gladbachu pati paguar 8.5 milionë euro, duke e bërë Xhakën futbollistin më të shtrenjtë te kjo skuadër.

Mesfushori kosovar këtë edicion është stabilizuar në Bundesligë pas dy stinorëve me shumë probleme. Këtë stinor ka shënuar dy gola në 21 paraqitje kampionale. Ai ka edhe tri gola në nëntë ndeshje në Ligën e Evropës, ku Gladbachu u eliminua në 1/16 e finales.

“Natyrisht Bayern Muencheni për mua është një klub shumë i madh dhe i respektuar. Por mendja ime është vetëm te Borussia Moenchengladbachu, pasi këtu po ndihem mirë dhe i lumtur”, ka deklaruar Xhaka, që më herët është kërkuar me ngulm nga skuadrat italiane si Inter, Milan e Lazio.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Reali i mori Rudiger, Chelsea përgatit “hakmarrjen”

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Kurti përcjell për në Algjeri sportistët kosovarë që marrin pjesë në Lojërat Mesdhetare

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Atletja shqiptare shpallet Kampione Ballkani me rekord

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Qeveria “ia merr” FC Ballkanit 80 mijë euro

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Gjilani bën goditjen e parë duke transferuar futbollistin shkupjan, këto janë detajet

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Ademi për “Dardanët”: Këta luanë përkrahën Kosovën deri në fund, nuk ranë pre e provokimeve

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Amir Rrahmani: Trajneri i Greqisë më shau sonte, iu ktheva menjëherë

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Federata e Futbollit e Greqisë reagon pas fitores së helenëve ndaj Kosovës në Volos

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

Kalojnë 20 minuta në ndeshjen Greqi – Kosovë, ky është rezultati

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

U akuzua për ngacmim seksual, gjykata jep vendimin për Cristiano Ronaldon

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Kombëtarja e Kosovës mbërrin në Volos

Zidane, i preferuari i PSG-së

Zidane, i preferuari i PSG-së

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Vjen goli i tretë për Kosovën, shënon Vedat Muriqi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Paraqitje fantastike e Kosovës në pjesën e parë, shkon në pushim me epërsi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Super Kosova/Vjen goli i dytë nga Zymer Bytyqi

Zyrtare: Iran Junior, lojtar i ri i Dritës

Zyrtare: Iran Junior, lojtar i ri i Dritës