Gjermania- kosovarëve: Kërkoni riatdhesim në shtetin tuaj (Dokument)

E publikuar: 14/03/2015 10:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Zyra Federale e Gjermanisë gjatë muajve të fundit i ka refuzuar kërkesën për azil shumë shtetasve kosovarë. Indeksonline ka siguruar dokumentin i cili u lëshohet kosovarëve që kërkojnë azil për në Gjermani duke u kërkuar kështu që ata personalisht të aplikojnë për riatdhesim në Kosovë.

Në dokumentin e siguruar nga Indekesonline thuhet që është më mirë që kosovarët të kërkojnë vullnetarisht riatdhesim në mënyrë që të mos përdoret kthimi i detyrueshëm nga shteti gjerman.

“Shfrytëzojeni mundësinë për atdhesim vullnetar ose ri-zhvendosje me qëllim që të planifikojmë rrethanat dhe kohën e nisjes së juaj bashkë me autoritet për emigracion”, thuhet në letrën e Zyrës Federale gjermane lëshuar për azilkërkuesit kosovarë.

Në këtë mënyrë federate gjermane është duke I pritur të gjitha kërkesat e kosovarëve për riatdhesim dhe për të njëjtit të përpilohen listat dhe oraret e nisjes së tyre për në shtetin amë./Indeksonline/