Gjermania kërkon punëtorë sezonalë, 150 euro dita

08.09.2019 21:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjermania kërkon punëtorë sezonalë, 150 euro dita

Në Gjermani janë duke u kërkuar punëtor për korrjen e asparagusit, që mund t’ju sjellë deri në 150 euro në ditë.

Gjermania ka nevojë për të paktën 260,000 punëtorë të rinj migrantë çdo vit për të përmbushur nevojat e saj,

Punëtorët sezonalë që synojnë të fitojnë “para të shpejta” duke shkuar jashtë vendit, tani e kanë mundësinë ideale.

Në Gjermani, vjelja e asparagut mund t’ju sjellë deri në 150 euro në ditë. Të gjithë të interesuarit mund të aplikojnë për punë, shkruan Deutsche Welle.

Punëdhënësit gjermanë po japin një minimum prej 8.60 euro në orë, që është pak më shumë se vitin e kaluar.

Korrja e asparagusit për punëtorët gjermanë është një punë me pagë të dobët, sepse punëtorit i janë mohuar paratë nga ushqimi dhe banesa.

Duhet ta keni parasysh se gjatë orarit të lirë, punëtorët jetojnë dhe të flejnë në dhoma të përbashkëta me punonjësit e tjerë. Kjo përfshin ndarjen e tualeteve dhe dusheve.

Dita e punës zgjat 12-13 orë. Në raste të veçanta kur asparagu rritet me shpejtësi dhe kur moti është i ngrohtë, dita e punës zgjat deri në 20 orë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Sindikata e Infermierëve mirëpret masat shtesë të qeverisë së Kosovës kundër Covid-19

Sindikata e Infermierëve mirëpret masat shtesë të qeverisë së Kosovës kundër Covid-19

​Netanyahu: Izraeli në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të COVID-19

​Netanyahu: Izraeli në gjendje të jashtëzakonshme për shkak të COVID-19

​Nagavci akuzon Qeverinë Hoti për dështim të menaxhimit me pandeminë COVID-19

​Nagavci akuzon Qeverinë Hoti për dështim të menaxhimit me pandeminë COVID-19

​PRAK: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit

​PRAK: Menaxhimi i COVID-19, drejt humbjes së kontrollit

Deputeti i PDK-së kërkon gjendje të jashtëzakonshme: Masat e vendosura sot janë sipërfaqësore

Deputeti i PDK-së kërkon gjendje të jashtëzakonshme: Masat e vendosura sot janë sipërfaqësore

Qytetarët e quajnë të padrejtë propozim-aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit

Qytetarët e quajnë të padrejtë propozim-aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit

Qytetarët mirëpresin masat e reja kundër COVID-19

Qytetarët mirëpresin masat e reja kundër COVID-19

Trump për Coronavirusin: 99 për qind e rasteve në SHBA janë “të padëmshme”

Trump për Coronavirusin: 99 për qind e rasteve në SHBA janë “të padëmshme”

​Thaçi te familjet e Ymer dhe Skënder Alushanit: Lavdi e përjetshme gjakut të të rënëve

​Thaçi te familjet e Ymer dhe Skënder Alushanit: Lavdi e përjetshme gjakut të të rënëve

Zemaj: Bodigardët politikë po përpiqen ta dëmtojnë punën e mantel-bardhëve

Zemaj: Bodigardët politikë po përpiqen ta dëmtojnë punën e mantel-bardhëve

Për vdekjet në Infektivë, Hoti thotë se personeli ka bërë maksimumin

Për vdekjet në Infektivë, Hoti thotë se personeli ka bërë maksimumin

MSH-SHSKUK s’tregojnë sa pacientë vdiqën sot, kërkojnë përmbajtje nga konkludimet e parakohshme

MSH-SHSKUK s’tregojnë sa pacientë vdiqën sot, kërkojnë përmbajtje nga konkludimet e parakohshme

Një person nga Gjilani ka gjetur një granatë dore dhe një çantë të dyshimtë në kulmin e frigoriferit të depos

Një person nga Gjilani ka gjetur një granatë dore dhe një çantë të dyshimtë në kulmin e frigoriferit të depos

​Louvre hapet të hënën, priten deri në 10,000 vizitorë në ditë

​Louvre hapet të hënën, priten deri në 10,000 vizitorë në ditë

Sulmon fizikisht bashkëshorten pas një mosmarrëveshje për fëmijët

Sulmon fizikisht bashkëshorten pas një mosmarrëveshje për fëmijët

Vjedhin një lopë dhe një viç në Zubin Potok

Vjedhin një lopë dhe një viç në Zubin Potok