Gjejnë ‘mbeturina’ në garazh dhe pothuajse i hodhën tutje: Në fund, fituan gjysmë milion euro

10.11.2020 17:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Gjejnë ‘mbeturina’ në garazh dhe pothuajse i hodhën tutje: Në fund, fituan gjysmë milion euro

Një çift britanik, duke iu falënderuar një qeseje me plot lodra nga Star Wars, fitoi hiq më pak se 443,000 euro.

Çifti Saurbridge në Anglinë qendrore nuk e dinte se çfarë të bënte me grumbullin e kukullave dhe anijeve kozmike që fqinji i tyre kishte mbledhur për dekada, shkruan e përditshmja The Times.

Për fat të mirë, djali i tyre supozoi se koleksioni ishte i vlefshëm dhe ftoi një ekspert për të vlerësuar koleksionin, i cili gjithashtu përfshinte figura të paketuara në paketimin origjinal.

“Shumë prej lodrave ishin pak të lagura, por ky është koleksioni më i bukur i Star Wars që kam parë ndonjëherë,” i tha të përditshmes britanike eksperti Chris Aston nga Ankandi Aston.

“Ne morëm kërkesa nga e gjithë bota dhe ishim të sigurt se shitjet do të shkonin mirë,” tha ai.

Midis artikujve ishte komandanti i Star Destroyer, një nga avionët nga flota e Perandorisë Galaktike, dhe ka, për sa dihet, vetëm dy kopje në paketimin origjinal dhe ai u shit për 32.500 funte (më shumë se 36,000 euro).

Figura e Jawe, një krijesë e vogël me kapuç dhe sy të shkëlqyeshëm, ishte gjithashtu e paketuar dhe si një nga dhjetë ekzemplarët e famshëm u shit për më shumë se 30,000 euro.

Figurat, e frymëzuara nga filmi ‘Kthimi i Jedit’, të cilat ishin blerë për më pak se dy euro për copë në fillim të viteve ‘80, u shitën në ankand me një çmim prej 1,550 euro.

Artikujt dhe lodrat nga një prej serive më të famshëm të filmave në botë kanë tërhequr koleksionistë për më shumë se katër dekada, të gatshëm të japin shuma përrallore për një figurë.

Kështu, figura e Luke Skywalker, e cila u ble si një lodër për fëmijë në vitin 1978, u shit në vitin 2015 në ankandin në internet të Sotheby’s për 25,000 dollarë, transmeton KosovaPress.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Çmimi i katër versioneve të reja të iPhone 13

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Ja si duhet të aplikoni për të marrë shtesat për lehona (Video)

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Habit konkurrentja e ‘Për’Puthen’: Meshkujt shqiptarë nuk janë gjë në shtrat…

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Greqia në epërsi kundër Kosovës pas pjesës së parë

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Moderatori i njohur kosovar me postim prekës për grimeren 26-vjeçare që vdiq nga Covid-19

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kida publikon këngën e re “Dinero”

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Kitaristi Ledion Halitaj shkëlqen në festivalin ndërkombëtar në Rumani, zë vendin e parë në dy kategori

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Çmenduria e orëve të fundit, Griezmann tek Atletico, Barça merr Luuk de Jong

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Dual arsimi dhe përgatitja për tregun e punës

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Juve atje n’kry t’venit e që po na thoni “hajt se mirë’ osht”

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Dua Lipa vazhdon të mahnitë me paraqitjet me stil, teksa fansat mendojnë se ajo ka humbur shumë peshë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Ky është djali nga Prishtina me këmbën më të gjatë në Kosovë

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Rita Ora e mrekullueshme në versionin akustik të këngës “You For Me”

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Stuhia e rrufeve në Arktik befasi për shkencëtarët

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

Kida vë në pah ndërhyrjen në gjoks në paraqitjet e fundit

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti

KEK-u tejkalon planin për gjashtëmujorin e parë të këtij viti