Fjetja dhe zgjimi në kohë të ndryshme çdo natë mund të shkaktojë depresion

E publikuar: 11/12/2022 23:16
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

A shkoni në shtrat në kohë të ndryshme çdo natë dhe zgjoheni në kohë të ndryshme çdo mëngjes?

Ndërsa mund të mos e mendoni shumë për këtë, hulumtimi tani tregon se kohët e paqëndrueshme të gjumit, pavarësisht se sa gjumë po bëni, mund të lidhen me një rritje të simptomave depresive dhe përkeqësimin e humorit.

Si lidhen kohët e ndryshme të gjumit dhe depresioni?Ju ndoshta keni dëgjuar se si orari i gjumit dhe cilësia e gjumit tuaj mund të ndikojnë në shëndetin tuaj fizik. Shumë hulumtime kanë treguar se mungesa e gjumit mund të çojë në shtim në peshë, presion të lartë të gjakut dhe mungesë të përqendrimit.

Sidoqoftë, një studim i ri i botuar këtë vit në Nature shikoi më nga afër se si ndikohet shëndetit mendor nga fjetja dhe zgjimi në kohë të ndryshme çdo ditë. Ata matën ciklet e gjumit të 2.115 pjesëmarrësve dhe zbuluan se ata që kishin orare më pak të rregullta në lidhje me kohën kur shkuan për të fjetur dhe u zgjuan kishin më shumë të ngjarë të raportonin simptoma të depresionit dhe disponim më të ulët se ata që qëndronin në të njëjtën kohë gjumi dhe zgjimi – koha e përditshme.

Edhe më interesante, ata me kohë të ndryshme gjumi dhe kohë zgjimi kishin shëndet mendor më të keq se ata që flinin më pak orë në natë, por mbanin të njëjtin orar.

Me fjalë të tjera, nëse jeni duke shkuar në shtrat dhe po zgjoheni në kohë të ndryshme çdo ditë, por po bëni gjumin e rekomanduar shtatë deri në tetë orë, dikush që shkon në shtrat në të njëjtën kohë dhe zgjohet në të njëjtën kohë, por raporton më pak orë të gjumi tregoi më pak shenja depresioni dhe një gjendje shpirtërore të përkeqësuar.