Filmi kosovar “Shok” në Oscar

14.01.2016 15:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Filmi kosovar “Shok” në Oscar

Filmi  “Shok” nga Kosova është filmi  i parë shqiptar i nominuar për Oscar. “Shok” bën pjesë në kategorinë e filmave të metrazhit të shkurtër dhe do të garojë me filmat “Ave Maria”, “Day One”, “Everything Will Be Ok”, “Stutterer”.

Ky film në fokus ka jetën e dy fëmijëve gjatë luftës në Kosovë. “Shok” nën regji të Jamie Donoughue, është përzgjedhur nga Academy Awards ndërsa që është në garë me filmat “Ave Maria” nën regji të Basil Khalil, “Bad Hunter” nën regji të Sahim Omar Kalifa, “Bis Gleich (Till Then)” me producent Philippe Brenninkmeyer, “Contrapelo (Against the Grain)” nën regji të Gareth.

Në këtë film luajnë: Lum Veseli, Andi Bajgora, Melihate Qena, Aurita Agushi, Eni Cani, Armond Morina, Eshref Durmishi, Sunaj Raca, Luan Kryeziu, Astrit Kabashi, Xhevdet Jashari, Kushtrim Sheremeti, Fisnik Ademi, Besnik Krapi etj.
Asistente e regjisë është regjisorja kosovare Blerta Basholli ndërsa drejtor i fotografisë është skocezi Philip Robertson.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Minsitrja Hajdari thotë se Serbia po vendos barriera ndaj Kosovës, paralajmëron masa të njëjta

Minsitrja Hajdari thotë se Serbia po vendos barriera ndaj Kosovës, paralajmëron masa të njëjta

Lajcak rreth dialogut: Kemi bashkëpunim të ngushtë me SHBA, së shpejti do të kemi rezultate konkrete

Lajcak rreth dialogut: Kemi bashkëpunim të ngushtë me SHBA, së shpejti do të kemi rezultate konkrete

Ish-shefi i Shtabit alarmon Vuçiqin: Armët janë shumë të vjetra, ushtria serbe në krizë

Ish-shefi i Shtabit alarmon Vuçiqin: Armët janë shumë të vjetra, ushtria serbe në krizë

Ambasadori i Gjermanisë jep detaje për çështjen e vizave

Ambasadori i Gjermanisë jep detaje për çështjen e vizave

Pasi e futi Amerika në listë të zezë, qeveria shkëput kontratën me kompaninë në veri

Pasi e futi Amerika në listë të zezë, qeveria shkëput kontratën me kompaninë në veri

Ngjarje tragjike në Deçan, një i ri gjendet i vdekur në shtëpinë e djegur

Ngjarje tragjike në Deçan, një i ri gjendet i vdekur në shtëpinë e djegur

Haradinaj: Kurti të mos fshehet, është në koalicion me Listën Serbe

Haradinaj: Kurti të mos fshehet, është në koalicion me Listën Serbe

Hoti i reagon Osmanit për marrëveshjen e Washingtonit: Si mund të cenohet rendi kushtetues i Kosovës nga Shtëpia e Bardhë?

Hoti i reagon Osmanit për marrëveshjen e Washingtonit: Si mund të cenohet rendi kushtetues i Kosovës nga Shtëpia e Bardhë?

PDK-ja, AAK-ja dhe Lista Serbe e bojkotojnë adresimin vjetor të presidentes në Kuvend

PDK-ja, AAK-ja dhe Lista Serbe e bojkotojnë adresimin vjetor të presidentes në Kuvend

Avokati i Thaçit revoltohet me Prokurorinë: Po përfiton nga sensacioni i raportit anti-shqiptar të Dick Martyt

Avokati i Thaçit revoltohet me Prokurorinë: Po përfiton nga sensacioni i raportit anti-shqiptar të Dick Martyt

MSh: S’ka raste të konfirmuara me Omicron, nëse nuk respektohen masat situata mund të përkeqësohet

MSh: S’ka raste të konfirmuara me Omicron, nëse nuk respektohen masat situata mund të përkeqësohet

Syla: Tërhiqemi nga greva, jo për shkak të Kurtit, por gripit sezonal

Syla: Tërhiqemi nga greva, jo për shkak të Kurtit, por gripit sezonal

“Edhe na jemi dekë sot me ty”, fjalët prekëse të motrës së 26-vjeçarit nga Kosova që vdiq në Amerikë

“Edhe na jemi dekë sot me ty”, fjalët prekëse të motrës së 26-vjeçarit nga Kosova që vdiq në Amerikë

Publikohet lista për përzgjedhjen e përfitueseve femra për mbështetje financiare

Publikohet lista për përzgjedhjen e përfitueseve femra për mbështetje financiare

Kurti viziton KEK-un, takohet me menaxhmetin e interesohet për punën e blloqeve

Kurti viziton KEK-un, takohet me menaxhmetin e interesohet për punën e blloqeve

Ministrja Donika Gërvalla njofton se sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës

Ministrja Donika Gërvalla njofton se sot do ta vizitojë Luginën e Preshevës