Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

29.10.2018 16:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Filmat kosovarë dëshmojnë për vlerat dhe talentin që kanë artistët nga Kosova

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në takim regjisoret Lendita Zeqiraj, Blerta Zeqiri dhe aktoren Aurita Agushi, protagoniste të filmave, të cilët janë kualifikuar për edicionin e 91-të të çmimeve të Akademisë – Oscar, e cila do të mbahet Los Angjelos të SHBA-së më 24 shkurt 2019.

Blerta Zeqiri me filmin e metrazhit të gjatë “Martesa”, Lendita Zeqiraj me filmin e metrazhit të shkurtër “Gardhi” dhe Aurita Agushi, aktorja kryesore në filmin “Ajo”, janë filma të cilët Qendra Kinematografike e Kosovës i ka përkrahur financiarisht.

Ministri Gashi u shpreh se ndjehet jashtëzakonisht i lumtur dhe krenar njëkohësisht që kreativiteti dhe produktiviteti i artistëve të Kosovës po vlerësohet ndërkombëtarisht. Kjo tregon se filmi në Kosovë tashmë ka krijuar një bazë dhe traditë të mirë për gjeneratat që vijnë pas.

“Tre filmat të cilët janë kualifikuar për Oscars rrugëtimin deri tek ky nivel e kanë siguruar duke fituar çmime të shumta prestigjioze nëpër festivale të shumta ndërkombëtare të filmit dhe kjo tregon për cilësinë dhe vlerat artistike që kanë këto projekte”, tha ministri.

“Pas suksesit të filmit ‘Shok’, tani vetëm sa e kemi rritur produktivitetin dhe kjo ka ardhur me rritjen e përkrahjes nga ana e ministrisë për Qendrën Kinematografike të Kosovës, gjë që e kemi paralajmëruar muaj më parë. Buxheti për QKK-në do të dyfishohet për përkrahjen e filmave”, është shprehur ministri Gashi duke thënë se Kosova posedon talente të jashtëzakonshëm si në prodhimin e filmave si dhe në realizimin e tyre.

Ndërkaq, mysafiret e falënderuan ministrinë për përkrahjen që po jep për industrinë e filmit në Kosovë në përgjithësi. Gjithashtu, ato u treguan mirënjohëse për angazhimin e ministrit Gashi në mbështetje dhe mirëkuptim për njerëzit dhe botën e filmit./Infosot/

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pacolli e qorton ambasadorin rus dhe shefin e tij në Moskë: Arrogant, turp për ju

Pacolli e qorton ambasadorin rus dhe shefin e tij në Moskë: Arrogant, turp për ju

Haradinaj-Kurtit, për 200 hektarët: E kam riblerë tokën e babës, është në Gllogjan

Haradinaj-Kurtit, për 200 hektarët: E kam riblerë tokën e babës, është në Gllogjan

Kurti: Haradinaj t’i kthejë 200 hektarë tokë, ne ia kthejmë 70 mijë euro

Kurti: Haradinaj t’i kthejë 200 hektarë tokë, ne ia kthejmë 70 mijë euro

Kurti për Ligjin për Paga: Jemi vonuar sepse jeni nxituar, po të mos nguteshit ju, nuk do të ishim në këtë gjendje

Kurti për Ligjin për Paga: Jemi vonuar sepse jeni nxituar, po të mos nguteshit ju, nuk do të ishim në këtë gjendje

Gjykimi ndaj Thaçit e të tjerëve në Hagë, edhe 11 viktima të tjera do të marrin pjesë në procesin gjyqësor

Gjykimi ndaj Thaçit e të tjerëve në Hagë, edhe 11 viktima të tjera do të marrin pjesë në procesin gjyqësor

Tadiq: Veselinoviqi u arrestua përgjatë mandatit tim, u lirua nga Vuçiqi

Tadiq: Veselinoviqi u arrestua përgjatë mandatit tim, u lirua nga Vuçiqi

Ambasadori rus në Beograd: Kërkesa e Prishtinës që Serbia të njohë Kosovën është marrëzi

Ambasadori rus në Beograd: Kërkesa e Prishtinës që Serbia të njohë Kosovën është marrëzi

BE-Serbisë: Normalizimi i raporteve me Kosovën kusht për anëtarësim

BE-Serbisë: Normalizimi i raporteve me Kosovën kusht për anëtarësim

12 milionë € për importin e energjisë – Rizvanolli: Çmimet mund të rriten, gjendja është jashtëzakonshme

12 milionë € për importin e energjisë – Rizvanolli: Çmimet mund të rriten, gjendja është jashtëzakonshme

Qeveria del me manual për kursimin e energjisë elektrike

Qeveria del me manual për kursimin e energjisë elektrike

Kurti thotë se korrupsioni po pengon investimet: S’do të ketë dosje të pluhurosura në gjykata

Kurti thotë se korrupsioni po pengon investimet: S’do të ketë dosje të pluhurosura në gjykata

Dalin pamjet e vrasjes së 29-vjeçarit në Tiranë, sherri kishte nisur në një market

Dalin pamjet e vrasjes së 29-vjeçarit në Tiranë, sherri kishte nisur në një market

Vehbi Kajtazi: Grupi i Kumanovës janë bandë kriminale, ja çfarë kishin planifikuar sipas hetimeve

Vehbi Kajtazi: Grupi i Kumanovës janë bandë kriminale, ja çfarë kishin planifikuar sipas hetimeve

Presidenti i Maqedonisë së Veriut nesër vjen në Kosovë

Presidenti i Maqedonisë së Veriut nesër vjen në Kosovë

Plani i BE-së për uljen e çmimeve të energjisë

Plani i BE-së për uljen e çmimeve të energjisë

Numër i vogël i projekteve kapitale për vitin tjetër – Zeka: S’mund të ketë zhvillim të qëndrueshëm

Numër i vogël i projekteve kapitale për vitin tjetër – Zeka: S’mund të ketë zhvillim të qëndrueshëm