Fermerët gjilanas të shfrytëzojnë mundësitë që ofron Programi për Bujqësi dhe Zhvillim Rural

10.03.2015 18:28
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fermerët gjilanas të shfrytëzojnë mundësitë që ofron Programi për Bujqësi dhe Zhvillim Rural

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur sot në një takim kryetarin e Komunës së Gjilanit, Lutfi Hazirin me të cilin ka biseduar për mundësitë që ofron Programi për Zhvillim Rural dhe Programi i Pagesave Direkte.
Ministri Krasniqi e njoftoi kryetarin Haziri me zhvillimet e deritanishme në bujqësi, duke theksuar se janë shënuar rezultate të rëndësishme, e që kanë ndikuar në rritjen ekonomike në vend dhe në punësim. Ai tha se programet e sivjetshëm, ai për grante dhe ai për pagesa direkte ofrojnë më shumë mundësi për fermerët. Kjo sepse buxheti është dyfishuar dhe janë përfshirë kultura të reja bujqësore e po ashtu edhe kritere të reja lehtësuese dhe që japin rezultate. Ai përmes kryetarit Haziri ftoi fermerët nga Gjilani që të shfrytëzojnë mundësitë që ofrojnë këto programe. Duke e ditur traditën që ka Komuna e Gjilanit me kultivimin e duhanit, dhe duke e parë rëndësinë strategjike që mund të ketë zhvillimi i këtij sektori, ministri Krasniqi dhe kryetari Haziri u pajtuan që të bëhen analiza sektoriale për këtë, për të parë mundësitë që në të ardhmen të mbështetët edhe ky sektor.
Ministri Krasniqi tha se një ndihmesë të madhe në bujqësi po japin edhe komunat dhe shtoi se nga komunat bujqësisë duhet t’i jepet një fokus edhe më i madh.
Nga ana tjetër kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri e njoftoi ministrin me politikat e kësaj komune për bujqësinë. Ai vlerësoi mbështetjen që MBPZHR-ja ka dhënë deri më tani për fermerët e Gjilanit. Haziri tha se komuna do të japë përkrahjen e nevojshme për fermerët që investimet që bëhen në bujqësi nga grantet e ministrisë të japin sa më shumë rezultat në mirëqenien ekonomike të komunës dhe vendit në përgjithësi.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Mbrojtja e  biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Mbrojtja e biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Keyetari i Gjilanit,  Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Keyetari i Gjilanit, Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me  koronavirus

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me koronavirus

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve