Ferizaj: Imami amerikan Handi pohoi se grupet terroriste nuk përfaqësojnë Islamin

07.03.2015 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ferizaj: Imami amerikan Handi pohoi se grupet terroriste nuk përfaqësojnë Islamin

Teologu amerikan me renome ndërkombëtare, imami i Universitetit Georgetown, Yahya Handi, gjatë një ligjërate para besimtarëve islam në Ferizaj, tha se grupet dhe organizatat kriminale dhe terroriste si ISIS, Boko Haram, Al Qaida dhe të tjera, nuk përfaqësojnë fenë islame. Sipas tij, aktet makabre të pjesëtarëve të këtyre grupeve, janë në kundërshtim me të gjitha mësimet islame.

“Të presësh kokat e fëmijëve sikurse ISIS në Siri, të vrasësh femrat vetëm se po edukohen siç bënë Boko Haram në Nigeri, apo të djegësh kisha dhe për gjitha këto të thirresh në Islam, Sheriat dhe Kuran, athua mund ta besoj pastaj ndokush se feja islame është fe e paqes paqes dhe e tolerancës? Unë them se ata nuk e përfaqësojnë fenë time, sepse të presësh kokat e fëmijëve nuk ta lejon as islami, as kur’ani e mësimet e profetit Muhamed. Ne duhet që të gjitha këto t’i kundërshtojmë dhe luftojmë në çdo mënyrë dhe në çdo formë”, tha imami Handi.

Ai gjithashtu ferizajasve u tha që ta kuptojnë islamin si koncept e jo si emër të ndonjë grupi apo individi. Imami Handi tha se islami është fe e paqes dhe e tolerancës, madje edhe vet emri islam është nga një fjalë arabe që do të thotë paqe.

“Miq të nderuar fjala islam ka rrënjë të veten fjalën arabe salama, e cila do të thotë paqe. Prandaj emërtimi i fesë islame është i bazuar në një koncept, në konceptin e paqes. Kjo fe nuk e ka marrë emrin as nga një grup, as nga ndojë individ, fis apo organizatë, por është fjalë sipas një koncepti, pra sipas një paradigme, asaj të paqes. Dhe meqë Zoti është i tillë qe dashuron, është i tillë si i plotmëshirshëm, atëherë ne i dorëzohemi në tërësi Zotit, mirësisë së Zotit, ashtu është edhe kuptimi i fjalës salama e cila edhe do të thotë se ne jemi në paqe me Zotin. ”, shtoi imami, Handi.

U tha se ky është vendi i 41-të që imami Yahya Handi po e viziton me çrast mban ligjërata për fenë islame, e të cilën e paraqet si fe e paqes dhe e tolerancës, për çka edhe është shpërblyer me shumë çmime ndërkombëtare, për luftë kundër terrorizmit./TVTEMA/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Nga tani mund të transferosh para nga Zvicra në Kosovë, pa kosto

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

Abrashi: Monopl City së shpejti në qytetin e Gjilanit

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

“Andi Market” nuk ka të ndalur, e hap edhe një market të ri në Gjilan

Mbrojtja e  biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Mbrojtja e biodiversitetit, përgjegjësi për qytetërimin njerëzor

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

Sistemi elektronik s’funksionon, qytetari tallet duke luajtur me letra në objektin e komunës

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

E rëndë: Vdes në aksident i riu nga “Arbëria” e Gjilanit, Burhan Ferati

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Nis ndërtimi i bibliotekës në Obiliq

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Në Gjilan nis normalizimi i jetës

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

Së shpejti në qytetin e Gjilanit “KIDS ZONE“

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

300 të prekur nga rriqrat në Malishevë

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Pa ujë Matiçani, Taukbahçja dhe Kolovica në kryeqytet

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Raste të reja me COVID-19 në Ferizaj

Keyetari i Gjilanit,  Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Keyetari i Gjilanit, Haziri: Do të presë deri nesër për rezultatet e 67 mostrave

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me  koronavirus

Në Lipjan nuk ka më të infektuar me koronavirus

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Mbyllen 11 lokale dhe iniciohet procedurë për 70 persona fizik në Malishevë, shkaku për mosrespektim të vendimeve gjatë pandemisë

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve

Shpend Ahmeti paralajmëroi masa: Parashihet pas pandemisë në Prishtinë, pagesat për qendër, shtrenjtimi i parkingjeve