Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

04.07.2021 23:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

A është rrezitja në solarium më e sigurt se rrezitja nga dielli? A do ta ndihmojë solariumi trupin tuaj të marrë të gjithë vitaminën D që i nevojitet?

Gjetjet nga vitet e studimeve shkencore u janë përgjigjur këtyre dhe pyetjeve të tjera në lidhje me rrezitjen në ambientet e mbyllura.

Këtu janë disa fakte të mbështetura në studime të cilat mund të iu befasojnë!

Shtretërit për rrezitje nuk janë më të sigurtë se dielli. Sipas shkencëtarëve, vetëm një seancë për rrezitje mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të lëkurës, (melanoma me 20%, karcinoma e qelizave skuamoze me 67% dhe karcinoma e qelizave bazale me 29%).

Provat se rrezitja përmes solariumit rrit në mënyrë dramatike rrezikun e prekjes nga kanceri i lëkurës janë aq të forta, saqë Administrata e Barnave dhe Ushqimit (FDA) e SHBA-së kërkon etiketa paralajmëruese në të gjitha pajisjet për rrezitje të brendshme.

Rrezitja përmes solariumit e bën lëkurën tuaj të plaket më shpejt. Rrudhat, njollat ​​e moshës dhe humbja e qëndrueshmërisë së lëkurës kanë tendencë të shfaqen vite më parë tek njerëzit që nxihen, shkruan Akademia Amerikane e Shoqatës së Dermatologjisë, përcjell klankosova.tv.

Përveç kësaj, solariumi mund të shkaktojë një dëmtim tjetër serioz. Në dhomat e urgjencës në të gjithë Shtetet e Bashkuara, njerëzit trajtohen për djegie, humbje të vetëdijes dhe dëmtime të syve të shkaktuara nga rrezitje shtëpie.

Marrja e një nxirje bazë nuk mund të parandalojë djegien nga dielli. Shumë njerëz besojnë se përdorimi i një shtrati rrezitje për të marrë një nxirje bazë do të parandalojë djegien nga dielli. Mit absolut. Nëse keni një nxirje bazë, përsëri mund të digjeni.

Lënia (ose mos fillimi i asnjëherë) i rrezitjes në ambiente të mbyllura mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve vlerësojnë se nëse askush më i ri se 18 vjeç nuk ka përdorur kurrë një shtrat për rrezitje, ata mund të parandalojnë rreth 6,735 vdekje për shkak të melanomas.

Asnjëherë nuk është vonë për të filluar mbrojtjen e lëkurës tuaj nga dielli dhe nga solariumi. Sapo ta bëni, trupi juaj fillon të riparojë disa nga dëmet e shkaktuara nga rrezet UV.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës