Facebook do të sjellë internet falas në 100 shtete

06.03.2015 21:41
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Facebook do të sjellë internet falas në 100 shtete

Facebook njoftoi se iniciativa e saj Internet.org, me të cilën do të përhapë internetin në të gjithë botën, po zgjerohet me hapa shumë të shpejta. Chris Daniels, zëvendës presidenti i projektit Internet.org tek Facebook, njoftoi se kompania ka në plan të zgjerohet në 100 shtete deri në fund të këtij viti. Programi po aplikohet aktualisht në 7 shtete: Zambia, Tanzani, Kenia, Gana, Kolumbi dhe Indi, dhe ka ndihmuar më shumë se 7 milionë njerëz që të marrin shërbime shëndetësore, të punësimit dhe informacione lokale pa paguar asgjë.

Internet.org, që është prezantuar në vitin 2013, është një program i Facebook-ut që punon me siguruesit e të dhënave në tregjet lokale për të ofruar qasje falas në ueb për njerëzit që nuk kanë mënyra të tjera për të hyrë në internet. Qëllimi është njohja e përdoruesve me shërbimet bazike, si Wikipedia, sajtet e punës dhe shëndetit, dhe sigurisht Facebook. Ata që do ta kuptojnë vlerën e internetit mund të blejnë një paketë më të mirë. Qëllimi kryesor është që të përhapin internetin në të gjithë botën.

Sajti Facebook në këto shtete është një version i shkallëzuar i atij që ne përdorim aktualisht. Përdoruesit mund të lidhen me miqtë e tyre dhe të mund të postojnë në muret e të tjerëve, por duhet të paguajnë për të parë videot dhe fotot.

Kjo strategji e re po funksionon. Shtetet që ofrojnë aplikacionin Internet.org kanë vënë re një rritje me 40% në numrin e konsumatorëve të operatorëve lokalë. Për shembull, numri i njerëzve që përdorin rrjetin Tigo në Kolumbi është rritur me 50%, ndërsa shitjet e telefonave inteligjentë në Tanzani janë rritur 10 herë si rezultat i iniciativës së Facebook-ut.

Facebook bashkëpunon me qeverinë në secilin shtet për të përzgjedhur sajtet që do të jenë të disponueshëm në aplikacion. Në fillim të kësaj jave, Mark Zuckerberg deklaroi gjatë Kongresit Botëror të Telefonave se kompania është gjithashtu duke punuar mbi ndërtimin e dronëve, lazerave dhe satelitëve si pjesë e projektit Internet.org. Ky projekt do të aplikohet në shtete të veçanta bazuar në nevojat dhe partnerët operacionalë në rajon. Kryesisht kompania do të përqendrohet në shtetet që kanë një numër të varfër përdoruesish që përdorin internetin.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor