Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

28.05.2020 13:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Është duke përgatitur një rregullore Trump për rrjetet sociale

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump është duke përgatitur një dekret ekzekutiv me qëllim të zvogëlimit të mbrojtjes ligjore që mbron kompanitë e mediave sociale nga përgjegjësia për ato që publikohen në platformat e tyre, thanë sot dy zyrtarë të lartë të administratës.

Zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë thanë që presidenti do ta nënshkruante dekretin më vonë sot, por nuk pranuan të komentojnë përmbajtjen e tij.

Disa nga idetë në dekret vijnë nga një “samit i mediave sociale” i mbajtur në korrik të vitit të kaluar në Shtëpinë e Bardhë, thanë zyrtarët.

Trump kërcënoi rregulla të reja apo edhe një ndalim të punës së tyre dje, një ditë pasi Twitter shtoi një shënim në dy nga mesazhet e tij në lidhje me nevojën për të kontrolluar të dhënat e paraqitura nga presidenti i Shteteve të Bashkuara në to.

Sipas AP, presidenti Trump nuk mund të kalojë në mënyrë të njëanshme rregullore për kompanitë ose t’i mbyllë ato, që do të kërkonin veprimin e Kongresit ose Komisionit Federal të Komunikimit.

Duke pretenduar se gjigantët e teknologjisë po “heshtin zërat konservatorë”, Trump shkroi në një mesazh në Twitter: “Ne do t’i rregullojmë ata fuqimisht ose do t’i mbyllim para se të lejojmë që kjo (heshtje) të ndodhë”.

Ai përsëriti pretendimin e tij të mëparshëm të pakualifikuar që provokoi përplasjen e fundit me kompanitë e teknologjisë, në mënyrë që zgjerimi i votimit postar të sigurojë “të gjithëve mundësinë e hapur të mashtrimit, falsifikimit dhe vjedhjes së votave”.

Në fillim të këtij muaji, Twitter përditësoi politikën e tij të paralajmërimit dhe etiketimit.

Në postimet e reja, Trump akuzoi Twitter-in për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale të planifikuara për 3 nëntor. Twitter “ngulfat plotësisht lirinë e fjalës dhe unë, si president, nuk do ta lejoj që të ndodhë,” tha ai. 

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Kurti thotë se gjendja e mediave në Kosovë nuk është më e mira, por as më e keqja

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Bizneset kanë nevojë për përkrahjen e komunës

Alban Hyseni trashëgimtar i luftëtarit Hysen Hyseni (Zhuja), mbrojtësit të kufijve të Shqipërisë Etnike

Alban Hyseni trashëgimtar i luftëtarit Hysen Hyseni (Zhuja), mbrojtësit të kufijve të Shqipërisë Etnike

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Sa i rëndësishëm është investimi i gazit natyror të cilit qeveria ia mbylli derën

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Targat e përkohshme mbeten ende në qarkullim

Nazim Gagica dhe Selami Xhemaili, lirojnë pozitat të cilat i kanë drejtuar në mandatin katër vjeçar

Nazim Gagica dhe Selami Xhemaili, lirojnë pozitat të cilat i kanë drejtuar në mandatin katër vjeçar

Miratohet marrëveshja me Kosovën për rregullat e trafikut lokal të kufirit

Miratohet marrëveshja me Kosovën për rregullat e trafikut lokal të kufirit

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Dega e LDK’së në Prizren akuzon se VV’ja atje po blen vota me nga dy thasë miell

Mësohet arsyeja e rrahjes: Familjarët e zënë kryefamiljarin me të dashur – atë e bëjnë për spital

Mësohet arsyeja e rrahjes: Familjarët e zënë kryefamiljarin me të dashur – atë e bëjnë për spital

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit 

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit 

Diell verorë dhe riga shiu edhe të dielën

Diell verorë dhe riga shiu edhe të dielën

Në bisht të tiganit e fsheh drogën, tenton ta fus në burgun e Dubravës

Në bisht të tiganit e fsheh drogën, tenton ta fus në burgun e Dubravës

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit

Kryeministri malazez midis presionit të brendshëm dhe pritjeve të Perëndimit

Drenori shpalos projektet për Drenasin

Drenori shpalos projektet për Drenasin

Masa të rrepta sigurie në prag të tubimit para Kapitolit

Masa të rrepta sigurie në prag të tubimit para Kapitolit

Para zgjedhjeve, kryetarët e komunave ndajnë mijëra leje për ndërtim

Para zgjedhjeve, kryetarët e komunave ndajnë mijëra leje për ndërtim