Eksperimenti finlandez: Majmunët preferojnë më shumë zhurmën e veturës sesa tingujt nga natyra

11.11.2020 19:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Eksperimenti finlandez: Majmunët preferojnë më shumë zhurmën e veturës sesa tingujt nga natyra

Ata natyrisht mund t’i përkasin pyjeve të shiut, por majmunët në një kopsht zoologjik në Finlandë preferojnë më shumë zhurmën e trafikut sesa tingujt e xhunglës, kanë treguar hulumtimet.

Si pjesë e një eksperimenti se si teknologjia mund të përmirësojë jetën e kafshëve, shkencëtarët kanë instaluar një tunel të pajisur me sensorë në një strehë majmunësh në kopshtin zoologjik të Helsinkit.

Primatëve iu dha mundësia të zgjidhnin nëse dëshironin të dëgjonin tingujt e shiut, trafikut, muzikë vallëzimi ose tinguj zen.

“Ne menduam se ata do të kënaqeshin me tinguj qetësues, si muzika zen, por ata zgjodhën zhurmën e trafikut më shpesh”, tha Ilyena Hirskyj-Douglas, një shkencëtare në Universitetin Aalto të Finlandës.

Zhurma e veturave provoi të ishte larg zgjedhja më e popullarizuar e majmunëve, të cilët ndonjëherë flinin ose gërvishteshin njëri-tjetrin, gjë që nuk e bënin me asnjë tingull tjetër, tha Hirskyj-Douglas.

Koordinatori shkencor i ZOO Kirsi Pynnonen beson se tingujt e zhurmës së trafikut të kësaj kafshe të kujtojnë disa nga mënyrat natyrore në të cilat komunikojnë majmunët.

“Majmunët në natyrë janë mësuar të fishkëllejnë, të bërtasin dhe të piskasin për të qëndruar në kontakt”, shpjegoi Pynnonen.

Ajo shtoi se këto janë tinguj që majmunët mund të dëgjojnë gjithashtu në zhurmën e trafikut.

Eksperimente të shëndosha janë kryer më parë mbi kafshët e kapura, por shkencëtarët thonë se kjo është përpjekja e parë për t’i dhënë kafshëve kontroll të plotë mbi ato që duan të dëgjojnë.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Vdes aktori i njohur

Vdes aktori i njohur

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem