EDHE ÇKA TJETER NDAJ NESH

E publikuar: 11/03/2015 07:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

INSTITUCIONEVE ME TE LARTA SHTETERORE TE REPUBLIKES SE KOSOVES DHE OPINIONIT MBARE KOMBETARE SHQIPTARE

Te nderuara institucione shteterore te republikes se Kosoves , i nderuari opinion mbare kombetare shqiptareme lejeoni te ju drejtohem serish per te saten here gjendjen tone teper te rende si mesimdhenes , poet dhe familje,
Une mesimdhenesi Ilmi Tahiri mesimdhenes prane shkolles fillore te mesme te ulet ” Sami Frasheri ” ne Zhiti kete vit mesidhenes ne paralelen e ndare ne Sylevice te Podujeves , gjithashtu banor i qenders kolektive te strehimit ish lagjja e kuvajtit tani lagjja ” Deshmoret e kombit: ” ne Podujeve ku jemi strehur gati plote 13 vite me pare nga autoritetet komunale ne Podujeve si rast social me gjendje te rende , pa shtepi dhe pa asnje prone, pos bashkeshortes dhe tre femijeve me te cilet po perjetojme ferrin e plote nga kushtet e renda ne keta kontenjer ku jeta jone po merr permasa te nje tragjedie te vertet njerezore, shkaku i gjendjes se rende ne kete kamp ne kete geto ku vetem ne aspektin e veshtrimit te jep tablo tmerri , hekur kontenjer, llamarine, te ftohte ekstrem gjate dimrit dhe veres po piqemi nga vapa dhe i nxehti dy ekstreme per jeten dhe shendetin tone por dhe te familjeve tjera qe banojne ketu.
Por kete gjendje akoma me te rende e bejne padrejtesite ndaj nesh plote nje dekade sidomos padrejtesite dhe diskriminimi ndaj bashkeshortes sime prof Emrije Tahiri e cila e diplomuar edhe me kater vite pervoje pune , me nostrifikim diplome dhe vendime te ministrise se arsimit nuk eshte rikthyer ne vendin e saj te punes nga drejtoria e arsimit, kjo eshte shkelje e ligjit , diskriminim ndaj nje femre , diskriminim ndaj nje kuadri te kualifikuar, e cila edhe pas konkurseve te rregullta nuk eshte kthyer as pranuar me ne pune, kjo padrejtesi eshte krim ndaj nje profesoreshe, krim ndaj nje familje arsimdashesish qe ne vend se te jap dijen dhe perkushtimin ne punen e saj profesionale si profesoreshe e gjuhes dhe letersise shqipe, eshte duke u ballafaquar me deshprimin dhe zhgenjimin e thelle nga keto padrejtesi qe jane bere asaj dhe te cilat asnjehere nuk u ndalen, madje duke e prekur edhe shendetin e saj , kjo eshte tmerr , kete gjendje e dijne edhe institucionet e meparshme arsimore qe nga ish presidenti Sejdiu ish ministri arsimit Hoxha ,drejtor te drejtorise arsimore madje kete qeshtje ua kemi adresuar edhe ish kabinetit te ish zv kryeministrit Kuqi vite me pare por asnje reagim as zgjidhje, gjithashtu ne ju kemi adresuar para gati gjashte muajsh edhe presidentes , ish kryeministrit Thaqi , ish ministrit Buja , drejtorit te drejtorise se arsimit ne Podujeve, z. Nexhmi Rudari , prokurorise se shtetit , edhe institucioneve tjera por deri me tani asnje pergjigjje zyertare, per me tej ne ju kemi adresuar edhe nje leter tjeter institucioneve tashme te formuara diku ne dhjetor me nje leter publike dhe ate ua kemi derguar edhe neper faqet e tyre zyertare , mandej gati nje muaj ju kam adresuar edhe nepermes nje videoje publike ku kam kerkuar zgjidhjen e ketij problemi nga institucionet tona dhe gjithashtu kemi kerkuar edhe ndihme urgjente per familjen tone, sepse une si mesimdhenes kete vit jam sistemuar si mesimdhenes ne paralelen e Sylejvices ku kam mbeur me 13 ore mesimore, dhe poashtu edhe ndaj meje jane bere padrejtesi une edhe pas kerkeses per kthim ne oret e mia mesimore ne shkollen ame ne Zhiti nuk jam kthyer nga drejtoria e arsimit ne Podujeve, por eshte pranuar nje mesimdhenes tjeter i afert me pushtetin dhe ate pa konkurs , por dua te ju rikujtoj se une isha mesimdhenes ne shkollen ame ne Zhiti plote kater vite , ku dy vite jam emruar na drejtoria e arsimit ne Podujeve dhe komuniteti i fshatit , respektivisht prinderit e nxenesve Podujeve pergjegjes i kesaj shkolle ne kohen me te veshtire , ne kohet kur drejtoria e arsimit e kishte te veshtire ta menaxhoje kete shkolle dhe kur rreth saj kishte tensione qe opinioni tashme i njeh ,ne punuam me tere perkushtimin me dijen normalizuam procesin mesimor , shkolles iu rikthye puna perkushtimi ju rikthye buzeqeshja qe i mungonte atyre nxenesve te cilet do ta mbajne perhere menaxhimin dhe punen e ketyre viteve, deshmi e asaj pune qe kemi bere jane edhe shume aktivitete tjera te medha letrare me nxenes dhe arsimtare sidomos oret e medha letrareme rastin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptare, ku une si mesimdhenes poet dhe pergjegjes i kesaj shkolle organizuam nje ore te madhe letrare ku kishim mysafire nga presidenca e Kosoves , ish profesore te universiteteve nderkombetare , mesimdhes nxenes , prinder dhe ishte vet drejtori nga drejtoria e arsimit ne Podujeve z. Nexhmi Rudari ku prezentoi me bashkepunetore, ai dhe te tjeret e kane pare dhe jane mahnitur me punen dhe menaxhimin e kesaj shkolle plote dy vite me radhe, dhe punen si pergjegjes i kesaj shkolle e beja pa asnje pagese materiale vetem e vetem perhire te punes dhe rezultateve sa me te mira me nxenes dhe shkolles ne teresi, dhe manifestimi tjeter letrar per 17 shkurtin diten e pavaresise se Kosoves ku u mbajte nje ore e madhe letrare nen organizimin dhe udheheqjen time si pergjegjes i shkolles sone , ku pjesemarres ishin ne ate ore letrare edhe mysafire te shumte nga drejtoria per kulture ne Podujeve bashke me nje grup te nxenesve dhe valltareve qe vepron prane kesaj drejtorie te kutures , sikur te gjitha keto rane huq , por kete vit shkollor mua me transferuan ne paralelen e Sylevices dhe une pa dashje me eshte imponuar te jap doreheqje nga pergjegjesi i shkolles ame sepse nuk kisha asnje ore mesimore aty, nuk i ktheva ne oret mesimore , dhe kjo shkolle mbahet pa drejtor ne drejtorine e saj ne zyrat e saj ame ne Zhiti plote pese vite me radhe, dhe drejtori ushtron punen e tij ne nje paralele tjeter te kesaj shkolle, per kete perjejesi mban drejtori aktual i drejtorise se arsimit ne Podujeve, kjo eshte shkelje tjeter e ligjit mbi arsimin fillor, por ka edhe shkelje te tjera , dhe kjo shkolle ne Zhiti eshte ne kushte te mjeruar, ku mesimi zhvillohet pa menagjimin e drejtorit vetem me pergjegjes nuk lihet shkolla ame, dhe ketu objekti shkollor paraqet rrezik per shembje , kete me se miri eshte ish klasa e shtate ku eshte e mbyllur me qeles kjo klase sepse eshte rrezik i shembjes se tavanit , res plafonit te saj ku une dy vite me pare kam kerkuar zgjidhjen urgjente te ketij problemi per kete klase dhe renovimin e objektit ne teresi, dhe klasa eshte mbyllur na une por me urdher te drejtorit te drejtorise se arsimit z. Nexhmi Rudari ku urgjentisht i beje thirrje MASHT-it qe te merret me keto probleme, dhe fajtoret e kesaj gjendje te dalin para drejtesise, per te gjitha keto une ju kam adresuar te gjitha institucioneve me te larta shteterore gati gjashte muaj me pare,
Gjithashtu une si mesimdhenes udhetoi rreth 45 kilometra ne dite ne te dy drejtimet thuajse 8 i kaloi kembe gjer ne paralelen e Sylejvices ne ate fshat kodrinoro malor ku rruga eshte e pa asfaltuar, pa pransport rralle here me ndonje vetur te kolegeve shkojme per ne pune, dhe per me keq kete rruge prej fshatit Repe gjer ne Sylevice nuk e miremban askush asnje kompani kete vit gjer tani nuk ka bere pastrimin e kesaj rruge dhe ne si mesimdhenes kemi rrezikuar edhe jeten tone , per te shkuar ne pune , nga ftohti debora ferfelliza dhe bllokimi i rruges nga te reshurat e medha kemi kerkuar nderhyrjen e autoriteteve komuane dhe ne dy raste kemi lajmeruar dhe kerKuar ndihmen e policise ne Podujeve te cilet i kane kontaktuar autoritetet komunale por as ate dite kur ishim te bllokuar me nje veture nuk erdhen askush ne ndihme, perveq banoreve te fshatit qe na ndihmuan ne kete rast. 11041760_1039311832764942_2760169285549192537_nPra kjo rruge nuk mirembahet as nuk pastrohet nga askush gjate kesaj sezone sa kam pare une dhe koleget e mi , por kete rrue teper te veshtire e mirembajne dhe pastrojne pak ne mundesite e tyre me traktore vet banoret e fshatit, per kete gjendje te veshtire qe ne hasim si mesimdhenes ku mezi kemi shpetuar nga bora ferfelliza, te ftohtit dhe rruget te bllokuara une kam shkruar nje reagim lidhur me kete ne gazeten lajm ne fillim te muajit janar kur filloi gjysme viti shkollor dhe per kete ju kam dresuar edhe ministrise se arsimit nepermes faqes se tyre dhe konkretisht kete reagim ia kam derguar edhe vet ministrit aktual , ne profilin e tij ne fac z. Arsim Bajrami ku kam kerkuar nderhyrjen e tij, dhe per metej , ne te enjeten e kakuar mezi kemi mberri ne pune, dhe jemi kthyer nga puna shkaku i gjendjes se rende te rrueve te pa pastruara ,ku kemi rrezikuar shendetin te merdhire te lagur qull, ne temperatura te ftohta madje une edhe kepuce te veres sepse nuk kemi mundesi qe ti ndajme mjetet per nje pale kepuce dimri , dhe te premten e kaluar dmth para kater ditesh nuk eshte majtuar fare mesimi ne kete paralele sepse rruga ishte e bllokuar na debora e madhe e pa mirembajtur dhe e pa pastruar dhe ne mesimdheneseit e e kishim te pa mundur te shkojme ne pune, mirepo vet banoret me pas kishin pastruar pak rrugen me mjetet e tyre, dhe dje me shume veshtiresi shkuam dhe erdhem nga puna as Migjeni ne kohen e tij nuk i ka perjetuar si mesimdhenes keto kushte te tmerrshme, kush eshte fajtore per kete mos mbajtje te mesimit diten e premte ne kete paralele, eshte vet drejtoria autoritetet komunale me kompanite qe kane obligim ta mirembajne kete rruge, nuk lihen njerezit ne kete gjendje ata banore te pakte, dhe ne si mesimdhenes keshtu me keto vuajtje , per kete bej apel urgjent ministrise se arsimit te republikes se Kosoves te reagoje urgjentisht tek auroitetet komunale ne Podujeve qe te lehtesojne udhetimin tone per ne pune , te mirembajne rrugen e cila deri dje thuajse ishte e bllokuar, se ne te kundert per mos mbajtjen eventuale te mesimit ne te ardhmen pergjegjes nuk jemi ne sepse ne nuk mund te fluturojme per ne vendin e punes, por pergjegjes do te jene te gjithe akteret e permendur.
Te nderuar gjithe te permendur me larte une si mesimdhenes dhe familje jetojme ne kushte teper te renda ne kete strehimore kolektive bashke me familjen pese antareshe ne Podujeve, me vetem gjysmen e gjysme pages sepse nje pjese te sa na ndalet pernje kredi qe kemi marre per nevojat e trajtimit familjar shendetesor dhe nje pjese na ndalet dhunshem nga permbaruesi privat, dhe neve na mbeten diku rreth 100 euro mjete jetese per familje, ku me te cilat nuk mund t’ ia dalim me shume se dhjete ditet e para te muajit, ne duke u perballur me kete gjendje kemi kerkuar ndihmen e shetit tone, kemi kerkuar drejtesi dhe ndihme kemi kerkuar rikthimin e Emrije Tahirit ne pune urgjentisht, dhe kemi kerkuar ndihme urgjente materiale nga shteti dhe njerezit e vullnetit te mire, per te shpetuar na kjo gjendje teper e rende , po te mos ishin disa miq qe na ndihmuan plote pese muaj te cilet e ndan kafshaten me ne,ku i falenderoi publikisht ne do te kishim vdekur urie, kemi perjetuar ferr dhe tmerr, kemi perjetuar as buken as artikujt ushqimore elementare per jete dhe familje, plote gati gjashte muaj kemi kerkuar ndihmenn e shtetit por askush nuk u interesua per ne, kemi ftuar media te shkruara dhe elektronike por vetem bota sot ka botuar dy apele dhe shkrime tona drejtuar opinionit edhe institucioneve tona, te cilat po mundohen ta heshtin kete problem para opinionit te gjere, ju lutemi ne nuk jemi kunder shtetit tone , as kombit, ne jemi mesimdhenes , poet famije arsimdashesish, kemi tre femije nxenes te shkelqyer ne mesime , ndoshta jane irituar nga dalja ime publike institucionet lidur me keto probleme dhe padrejtesi pra femijet dhe vet shpesh shkojne ne shkolle dhe vijne pa ngrene, pa kushte, per perditshmeri dhe lere me tej, , pa shtepi , , pa prone , u ndane 50 shtepi nga autoritetet komunale per nje pjese te ketyre banoreve, neve edhe ne keto kushte nuk jemi perfitues edhe ketu diskriminim dhe shkelje, shoqja 10 vite pa pune me diplome nuk kthehet ne pune, ne mezi shkojme ne pune rruget te bllokuara nga bora , merdhihemi rrezikojme jeten tone shpesh pa buke , pa mjete udhetimi , vijme ne kontenjer te lagur te merdhire, te uritur nuk gjejme shesh edhe buken, mandej per me keq na denojne permbaruesit privat ne kontenjer per mos shlyerjen e energjise se shpenzuar, dhe pamundesise se shlyerjes se borgjeve ndaj kompanise keds, tmerr merre me mend per nje muaj na vjen fatura e enerjise rreth 200 euro kjo ishte per muajin janar, dhe tani per shkurt na erdhi fatura 176 euro kjo tmerr me çka te ja paguajme keto faturat e fundit , sepse neve dhunshem keds muaj me pare me permbarues privat na e bllokoi xhirollogarine tone tere pagen per tete dite dhe vetem pas reagimit tim ne media dhe tek ombduspersoni i Kosoves dhe pas reagimit te KMMLDNJ-se na u zhbllokua paga dhe tre muaj ne paguam nga 74 euro me urdher te permbaruesit na u ndalen keto mjete, me pas sollen vendimin tjeter prej 36.44 cent ku çdo muaj na ndalen rrjesht keto mjete gjer ne shlyerjen e detyrimit te meparshem ndaj kedsit pren 1118. euro por me permbarues na u shtuan na u rrit shifra ne 1516 . euro. te cilat jemi duke i shlyer dhunshem, por nuk kemi mundesi ti shlyejme faturat e reja qe na vijne çdo muaj tani dimrit rreth 200 euro per nje muaj, kjo eshte e pa drejte qe hunshem te na ndalen keto mjete , kjo eshte neglizhence e institucioneve tona qe per 15 vite na lane ne kontenjer pa zgjidhje banimi dhe pasojat e veprimeve te tyre po i bartim po i perjetojme ne dhe po i pauajme shtrenjte, ketu eshte dashur lehtesi shteti ndaj nesh si ne asektin e pageses se enerjise se rrymes ashtu edhe ne aspekte tjera , ketu eshte dashur favorizim dhe kushte lehtesuese dhe jo diskriminim,.
Keq dhe me keq edhe pse po paguajme dhunshem borgjin ndaj keds-it çdo muaj mua me ndalet energjia elektrike , une me ligj e kam te paguaj me vendime te permbaruesit privat 36. 44. cent çdo muaj nuk mund te paguajme te tjerat fatura , ne po mbijetojme nga ndihmat e kohe pas kohshme te njerezve te vullnetit te mire dhe te cilet thuajse jane rralluar aty ketu ndonje po na ndihmojne nga pak, edhe ne kete gjendje dje na eshte nderprere energjia elektirike na keds ku une sapo u ktheva i laur dhe i merdhire nga puna , qull kur thote populli kur erdha ne kete geto nuk kisha asnje mundesi as ti ngrohja as duar as kembet, mezi flisja, ne kete te ftohte ne kete dimer , ku ju nderprehet njerezve rryma ne kontenjer qe nuk kane as kushtet elementare per jete, merreni me mend, ashtu i merdhire , as nuk kishte ngrohje , as buke qe kemi kerkuar publikisht lypur nuk kishte mundesi zonja ta pergatiste pa rryme , edhe pse ne kontaktuam kedsi- nuk arritem zgjidhje, dhe vet na eshte dashur te lidhemi ne rrjetin elektrik per te shpetuar nga ky ferr i gjalle, rruges i lagur i merdhire nga rruget e bllokuara me bore ku askush nuk interesohet si shkojme ne pune, ketu i pa rryme te merdhire me femije, shpesh te uritur, edhe pse dhunshen na merret nje pjese e bukes, qfare te bejme tej e nderuara presidente, i nderuari kryeminister, çfare tjeter per mua dhe familjen time, a e deshironi vdekjen tone apo ju po i paraprini heshtur me mos reagimin tuaj plote jashte muaj,
Edhe nje here me zerin e shpirtit tone qe therret ne toke dhe qiej per drejtesi , kerkojme nderhyrjen urgjente te na ndihmoni familjen tone, sa nuk ka vdekur dikush ,dhe rikthimin e Emrije Tahirit ne vendin e punes apo punesimin e saj ne ndonje vend tjeter te punes ,sepse nuk kane faj qytetaret qe po e leshojne vendin nuk mund te mbijetojne jetes keshtu, reagoni ju brenda Kosoves , reagoni ju perbrenda kampit tuaj tuaj ne strehimoren e ish lagjes se kuvajtit ne Podujeve ku po i torturoni njerezit me padrejtesi dhe mjerim ku ne mund te vdesim ne keto kushte pa shkuar ne Hungari apo per me tej, ateher fajin do ta mbartni ju te gjitha qe nga presidentja, kryeministri, kryetari i komunes sone , keds, permbaruesi privat dhe drejtoria e arsimit ne Podujeve dhe jo te tjeret, ne te kunderten do te kerkoi mbrojtje nderkombetare ne menyre publike per familjen time,ne nuk jemi te rrezikuar nga askush ne aspektin fizik, as te siurise , por jemi te rrezikuar nga padrejtesite dhe gjendja e tejskajshme e mjerimit .ne gjithashtu i bejme thirrje publike urgjente opinionit dhe njerezve te vullnetit te mire kudo qe jane te ndihmojnne urgjentisht mesimdhenesin , poetin Ilmi Tahirin dhe familjen time, te na shpetoni nga kjo tragjedi qe po na kanoset plote gjashte muaj me radhe.
Zoti qofte me ne shteti, trualli i dashur gjithe shqiptare dhe kombi im i bekuar edhe ne ditet me te veshtira.

Më : 10.03.2015. Podujeve

Mesimdhenesi dhe poeti : Ilmi Tahiri nr kontaktues : 044612800 .