Dua Lipa: Dua të thyej paragjykimet e botës për Kosovën, atje nuk ka më luftë

E publikuar: 20/05/2024 14:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Ylli i estradës britanike, Dua Lipa, nuk është turpëruar asnjëherë për origjinën e saj shqiptare, edhe pse ka lindur në Britaninë e Madhe në vitin 1995 për shkak të rrethanave.

Babai i saj dhe menaxheri Dukagjin Lipa është ish-frontmeni i grupit rok Oda, ndërsa nëna e saj Anesa është e specializuar në turizëm. Për shkak të luftës në Kosovë, të dy ata u detyruan të largohen nga shtëpia e tyre dhe të rindërtojnë jetën e tyre nga rrënjët në mërgim, ku lindi vajza e tyre Dua, emri i së cilës në shqip do të thotë “dashuri”.

Ajo hasi në pengesën e parë serioze kur mësuesja e shkollës fillore nuk pranoi ta pranonte në kor për shkak të paaftësisë së saj për të kënduar nota të larta. Në moshën 11-vjeçare u largua më shumë nga ëndrrat e tij duke u kthyer në Kosovë me Dukagjinin, të cilit i ofruan punë atje.

Dua vetëm dukej se po kthehej në shtëpi, por në fakt ajo nuk ishte kurrë më larg saj.

“E realizova planin dhe u ktheva në shtëpinë time, por shpejt e kuptova që jam një shqiptare që e flas gjuhën shqipe me theks anglez”, tha Lipa, për të cilën pengesa gjuhësore ishte një problem i madh që bëri që të mbetej edhe më mbrapa me shkollë.

Vitet kaluan dhe Dua Lipa u bë një yll gjithnjë e më i madh dhe tashmë publiku në mbarë botën po shijon këngët e albumit të saj të ri “Radical Optimism”. Së shpejti ajo do të performojë në Kroaci, ku ka planifikuar dhe shitur menjëherë koncertin në amfiteatrin e Pulës më 9 qershor.

Dua tregon se një nga qëllimet e saj është ndryshimi i perceptimit global për Kosovën.

“Unë nuk dua që njerëzit jashtë ta barazojnë Kosovën me luftën. Çdo vit unë dhe babai im organizojmë një festival muzikor në Prishtinë dhe një nga qëllimet është të tërheqim audiencë nga të gjitha anët e botës për të shtypur paragjykimet, qofshin ato ka të bëjë me interpretuesit e tjerë të njohur apo fansat e tyre, më kujtohet kur jetoja në Kosovë, asnjë nga artistët e mi të preferuar nuk është t’ua bëj të mundur fëmijëve të sotëm”.

Gatimet tona pjekën në prush, prandaj edhe janë më të shijshme!

Posted by Pep's Taverna on Tuesday, April 28, 2020