Dritat e Opelit që përcjellin sytë e shoferit

14.03.2015 21:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Dritat e Opelit që përcjellin sytë e shoferit

Kompania e njohur automobilistike, Opel, ka njoftuar se është duke krijuar një gjeneratë të re të dritave, të cilat do të shndrisin aty ku shikon shoferi.

Sipas prodhuesit të makinave, ky sistem do të shërbejë duke përdorur një kamerë – me sensorë periferikë dhe një kryesor që skanon sytë e vozitësit më shumë se 50 herë për sekondë gjatë natës.

Informatat përdorur për të vendosur ku po shikon shoferi dhe atëherë llambat do të reagojnë në mënyrë që t’i përshtaten shikimit të tij, transmeton koha.net.

“Jemi duke gjurmuar qe dy vjet konceptin e kontrollimin e drejtimit dhe intensitetit të dritës varësisht ku shikon shoferi”, ka thënë shefi i degës për teknologji të dritave në Opel, Ingolf Schneider.

Teksa teknologjia e re e dritave është akoma larg, Opel konfirmoi se është duke testuar dritat LED matrix të cilat do të lansohen në muajt në vazhdim.

Kompania premton se këto drita detektojnë veturat gjatë përballë-kalimeve dhe deaktivizojnë disa dioda në mënyrë që të ndalin verbërimin e shoferit të veturës përballë.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor