DASH: Rusia me synime destabilizuese ndaj Ballkanit Perëndimor

E publikuar: 17/11/2023 10:56
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Matthew Miller, zëdhënësi i sapoemëruar i Departamentit Amerikan të Shtetit, ka shpalosur një sërë veprimesh të Shteteve të Bashkuara kundër manovrave destabilizuese ruse në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Në një deklaratë të publikuar në platformën X, Miller bën të qartë qëndrimin e SHBA-së për të adresuar dhe shtrënguar llogaridhënien e individëve korruptivë që kërcënojnë integritetin e institucioneve shtetërore nëpër Ballkan.

“Duke iu kundërvënë veprimeve destabilizuese të Rusisë në Ballkanin Perëndimor, ne njëkohësisht angazhohemi të ndëshkojmë ata aktorë të korruptuar që përpiqen të dëmtojnë fondamentet institucionale të rajonit.” – u shpreh Miller.

Në lidhje me këtë temë, Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka ngritur alarmin se ambiciet e gjata të Rusisë po mbeten të pandryshuara dhe ka paralajmëruar për përpjekjet e mundshme ruse për të instiguar një konflikt të ri në Ballkan në të ardhmen e afërt.