Çokollata e zezë, pse duhet ta konsumojmë atë çdo ditë

18.03.2015 00:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çokollata e zezë, pse duhet ta konsumojmë atë çdo ditë

Çokollata e zezë është një nga pijet më të preferuara të stinës të dimrit, nga e cila mund të keni përfitime të shumta shëndetësore.
Ajo është një produkt i cili, ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të zemrës, plakjen e parakohshme, si dhe mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit.

Disa nga përfitimet shëndetsore bga çokollata e zezë janë;

Nxit fuqinë e trurit

Pirja e çokollatës të zezë përmirëson shëndetin e trurit. Flovanoidet e ndodhura në çokollatë rrisin qarkullimin e gjakut dhe oksigjenit në tru duke ju ndihmuar të jeni më të qartë në mendime. Nëse doni të përmirësoni kujtesën tuaj, pini dy gota me çokollatë të nxehtë në ditë. Por sigurohuni që të mos përdorni shumë sheqer.

Përmban antioksidantë

Sipas një studimi të kryer nga “Cornell University” çokollata e zezë përmban më shumë antioksidantë se çaji jeshil apo vera.

Nxit humorin

Çokollata e zezë stimulon lirimin e endorfinës dhe ju bën të ndiheni të lumtur. Por problemi është se ajo mund të përmbajë sasi të mëdha sheqeri, gjë që nuk është e mirë për shëndetin, këshillohet të konsumohet pa sheqer.

Përmirëson shëndetin arterial

Flovanoidet ulin presionin e gjakut duke zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Duke qenë se çokollata e zezë përmban yndyrna të këqija, nuk duhet të pini më shumë se dy gota në ditë.

Ju ndihmon të humbni peshë

Nëse po përpiqeni të bini në peshë, filloni të pini çokollatë të zezë (pa sheqer) dhe mund t’ia arrini qëllimit. Një filxhan çokollatë e zezë është më e ulët në kalori krahasuar me pastat apo ëmbëlsirat e tjera.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri