Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?

23.11.2020 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çka është mjegulla e trurit dhe si trajtohet ajo?

E sigurt të themi që të gjithë jemi duke u ndjerë më shumë se paksa të mbingarkuar me gjendjen aktuale në botë për shkak të pandemisë me koronavirus dhe kjo mund të çojë në disa momente të trurit të mjegulluar.

Jessica Caldwell, një neuro-psikologe dhe drejtoreshë e Qendrës së Parandalimit të Lëvizjes Alzheimer të Grave në Klinikën Cleveland – SHBA, thotë se mjegulla e trurit është një term që shumë njerëz e përdorin kur nuk ndihen të mprehtë sa ishin më parë ose përballen me vështirësi në përqendrim.

Ajo thotë se mjegulla e trurit nuk është pasojë e moshës, por vërehet te shumë pacientë në çdo moshë dhe se stresi është një shkas i njohur.

“Simptoma të tjera përfshijnë harresën, ose të tregoheni më i ngadaltë kur jeni duke u përpjekur të mbani mend gjërat – pothuajse sikur të ndieni trurin tuaj duke u dridhur, por jo duke qëlluar në të gjithë cilindrat”, thotë Caldwell.

Çfarë e shkakton mjegullën e trurit?

Ka një numër arsyesh që mendja juaj mund të ndjehet e mjegullt, duke përfshirë stresin, gjumin e pamjaftueshëm, menopauza, efektet anësore të ilaçeve, gjendja shëndetësore si rezultat i dëmtimit të kokës, problemet e tiroides ose fazat e hershme të sklerozës multiple.

Kur është mjegulla e trurit shenjë serioze?

Nëse po përjetoni ndonjë nga këto katër simptoma, vizitoni mjekun tuaj për të marrë një kuptim të asaj që mund t’i shkaktojë ato:

-Ju keni ndjerë mjegull për muaj të tërë dhe asgjë (më shumë gjumë, më pak stres) nuk e bën atë të zhduket.

-Mjegulla e trurit ju nxit të bëni gabime të mëdha në punë, me financat tuaja, ose në mënyra të tjera që kanë ndikime të konsiderueshme negative.

-Keni simptoma të tjera përveç mjegullës së trurit, si një ndryshim në ekuilibër ose dhimbje të re.

-Ju nuk mbani mend bisedat që keni pasur me familjen dhe miqtë (megjithëse ata thonë se keni qenë krejtësisht koherent).

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Arben Vitia shkarkon kryeinspektoren e Inspektoratit Shëndetësor dhe kryeshefin e AKPM-së

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Pasi shpalli divorcin Bill Gates deklarohet: Ishte martesë pa dashuri

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

Liga Premier shet të drejtat televizive për 5.2 miliardë euro

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

“Copën e bakllaves kam me hangër për ty”, Adelina rrënqeth me dedikimin për babain e ndjerë

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Llapi e dërgon trofeun e Kupës së Kosovës në xhami gjatë faljes së Bajramit

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Glauk Konjufca thërret seancë të jashtëzakonshme në Kuvend

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Kurti e Konjufca nderojnë heroin Agron Rrahmani në 23-vjetorin e vrasjes

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Dafina Zeqiri: Ka pasur njerëz që më kanë thënë nuk ke baba, nuk ke me ecë përpara

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

Shqipëria mund të ndërmjetësojë në ushtrimin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid, thotë Baraliu

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

‘Kam informacione të dorës së parë, Çitaku do të jetë krydiplomatja e ardhshme e Shqipërisë’

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Dhunë në familje, gruaja rrah burrin në Neredime të Ferizajit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Nuk fshihen më, Melisa dhe Andi shkëmbejnë puthje në mes të emisionit

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Kosova i fiton 4 medalje në Kroaci, vëllezërit Bajoku i fitojnë të artat

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Dalin rezultatet e lotarisë amerikane – ja si ta kuptoni nëse keni fituar

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes: Krenar të jemi bashkë me Ushtrinë e Kosovës në Kuvajt

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën

Rivaldo: Aguero do të ishte një nënshkrim i shkëlqyeshëm për Barcelonën