Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

10.07.2021 09:27
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Sipas sondazheve, 44% e çifteve të martuara besojnë se zënkat më shumë se një herë në javë i ndihmon ata të mbajnë marrëdhënie të shëndetshme dhe produktive për një kohë të gjatë.Në fakt, çiftet që argumentojnë shpesh, por gjithmonë në mënyrë paqësore, kanë më shumë gjasa të qëndrojnë së bashku, sepse, pavarësisht nga keqkuptimet e vogla, e dinë se dashuria e tyre është e vërtetë dhe e sinqertë.

Ja disa sa arsyet pse zënkat janë të shëndetshme në lidhje.

1. Zënkat janë shenjë e një marrëdhënieje të pjekur. Shmangia e vazhdueshme e konfliktit nuk është aspak mënyra më e mirë për të ndërtuar një marrëdhënie afatgjatë. Përkundrazi, nëse mund të flisni qartë mendjen tuaj kur debatoni, kjo do të thotë që ju jeni gati për të marrë dashurinë tuaj në një nivel tjetër. Njerëzit e pjekur nuk përdorin sulme personale ose duke bërtitur. Në vend të kësaj, ata gjithmonë përpiqen të arrijnë një kompromis dhe të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre me ndihmën e një argumenti të shëndoshë.

2. Zënka do të thotë të kujdesesh. Fakti që ju jeni gati për të përballuar të gjitha dhimbjet dhe shqetësimet e zënkave për të marrë një rezultat më të mirë në të ardhmen mund të jetë një shenjë e dashurisë suaj të vërtetë. Me fjalë të tjera, duke argumentuar do të thotë që ju jeni më të angazhuar.

3. Zënkat lehtësojnë komunikimin tuaj. Për të krijuar besim në marrëdhënien tuaj, ju nuk duhet të qëndroni të qetë. Përkundrazi, është e nevojshme që t’i afroheni partnerit tuaj me një mendje të hapur, duke marrë përgjegjësinë për veprimet tuaja dhe duke dëgjuar me njëri-tjetrin me kujdes. Meqë argumenti është një nga format kryesore të komunikimit dhe më e ndershme, me të vërtetë ndihmon për të përshpejtuar ndjenjat e intimitetit, besimit dhe lidhjes dhe për të mësuar partnerin tuaj se si të komunikojnë me ju në një mënyrë më produktive.

4. Zënka është një shenjë e një marrëdhënieje të shëndetshme. Psikologët besojnë se ka 7 pika kyçe për një marrëdhënie të shëndetshme dhe të lumtur, dhe argumentimi është një prej tyre. Argumenti i ndihmon çiftet të rishikojnë vlerat dhe ndjenjat e tyre duke iu drejtuar dhe diskutuar gjërave që janë të rëndësishme për ta. Megjithatë, argumenti juaj duhet të jetë i shëndetshëm dhe jo-luftues me ngritjen e zërit tuaj.

5. Zënkat e bëjnë lidhjen tuaj më të fortë. Kur po diskutoni me partnerin tuaj, nuk ka rëndësi nëse fitoni ose humbni. Gjëja më e vlefshme është që ju të mësoni shumë për njëri-tjetrin dhe, edhe më shumë, për veten tuaj. Konfliktet e vogla ndihmojnë që të dy të zbuloni natyrën tuaj të vërtetë dhe tregoni partnerit tuaj se si të merren me të. Dhe nëse arrini t’i tejkaloni të gjitha sfidat së bashku, do të mësoni se si të komprometoni dhe të forconi lidhjen mes jush.

6. Zënkat lehtësojnë pakënaqësinë tuaj. Të jesh në një marrëdhënie nuk është aq e lehtë, nëse kujdesesh për partnerin tënd, gjithmonë duhet të përkulësh kufijtë. Dhe nëse ata nuk bëjnë të njëjtën gjë për ju, mund të filloni të ndjeni zemërim. Duke mos qëndruar në tokë kur bëhet fjalë për gjërat që janë të rëndësishme për ju, mund ta bëni partnerin tuaj të mendojë se ata mund të kenë gjithçka që duan dhe pakënaqësia juaj do të rritet. Kjo është rruga për një marrëdhënie jo të shëndoshë. Mënyra më e mirë për t’u marrë me këtë problem është që të lëshoni ndjenjat tuaja negative dhe të tregoni partnerin tuaj se të dy jeni të barabartë me nevojat tuaja.

7. Zënka do të thotë që ju keni më shumë gjasa të qëndroni së bashku. Sipas disa studimeve, gabimi më i madh që çiftet zakonisht bëjnë është shmangia e asaj që ndiejmë dhe nuk themi asgjë. Dhe kjo komunikim i dobët bëhet arsyeja më e shpeshtë për ndarjen. Edhe pse mund të besoni se diskutimi i çështjeve të ndjeshme nuk do të bëjë ndonjë të mirë për marrëdhënien tuaj, kjo nuk është e vërtetë. Argumenti ju lejon të përqendroheni në problemet tuaja dhe t’i zgjidhni ato para se të bëhen shumë të mëdha2. Zënka zbulon pasionin tuaj. Disa çifte me të vërtetë gëzojnë argumente intensive, sepse ato rrisin nivelet e tyre të hormoneve. Këta njerëz e dinë se lufta është vetëm një shenjë e pasionit të tyre dhe mosmarrëveshja e tyre do të përfundojë si një përbërje edhe më e pasionuar. Nëse doni të mbani marrëdhënien tuaj të fortë dhe të lulëzuar, është e domosdoshme që emocionet tuaja të shpërthejnë herë pas here.

8. Zënka zbulon pasionin tuaj. Disa çifte me të vërtetë gëzojnë argumente intensive, sepse ato rrisin nivelet e tyre të hormoneve. Këta njerëz e dinë se lufta është vetëm një shenjë e pasionit të tyre dhe mosmarrëveshja e tyre do të përfundojë si një përbërje edhe më e pasionuar. Nëse doni të mbani marrëdhënien tuaj të fortë dhe të lulëzuar, është e domosdoshme që emocionet tuaja të shpërthejnë herë pas here.

9. Zënkat ju shpëtojnë nga mërzia. Edhe nëse keni qenë së bashku për disa vjet, gjithmonë do të keni disa gjëra për të cilat nuk jeni dakord. Dhe kjo nuk është aspak e keqe, konfliktet konstruktive mund të ushqejnë shkëndijën e marrëdhënies tuaj dhe ta bëjnë atë më emocionuese. Vetëm imagjinoni sa i mërzitshëm do të ishte dashuria juaj nëse ju të dy gjithmonë jeni dakord për çdo gjë!

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

Këto janë 10 sekrete të meshkujve që vështirë se do t’i rrëfejnë ndonjëherë

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

7 gabimet më të mëdha që bëjnë çiftet, që çojnë në një ndarje të sigurt

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Studimi: Zjarret dhe ndotja e ajrit ndikojnë në rritjen e të infektuarve me Covid-19

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Horoskopi 10 gusht, shenja që do të surprizohet nga një lajm i papritur

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

Sa antitrupa mjaftojnë që të jesh imunizuar?

A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

A duhet të mbrohen edhe flokët nga dielli?

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Grushte e shkelma, gruaja rreh burrin në një plazh në Turqi (Video)

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Stresi në punë shëndoshë punonjësit

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Si ndikojnë në trurin tonë lajmet politike, këshillat e ekspertëve

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Kujdes, sot temperatura më e lartë shkon në 38 gradë

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Çiftet të cilët zihen e duan njëri-tjetrin, 9 fakte

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Zbuloni çfarë kanë rezervuar yjet për ju këtë fundjavë

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

Fakte befasuese rreth rrezitjes nëpër solariume, a e rekomandojnë mjekët?

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

10 këshilla financiare kur jeni 20 vjeç

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Si të kuptoni nëse djathi që blini është natyral apo me niseshte?

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës

Lëng limoni dhe kripë, si të largoni dhimbjen e fortë të kokës