Çfarë tregojnë ëndrrat erotike?

22.03.2015 13:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Çfarë tregojnë ëndrrat erotike?

Studimet e ndryshme kanë treguar se është normale të shohësh ëndrra erotike, që shpesh shoqërohen edhe me zgjim nga gjumi.

Por janë mesazhe që duhen interpretuar.

Është e vërtetuar nga studime të herëpashershme se tek femrat, ëndrrat erotike bashkë me ato të të rënit nga lartësi të ndryshme, zënë vendin e parë si ëndrrat më të shikuara.

Për fat të keq, në lidhje me ëndrra të tilla ekzistojnë akoma paragjykime, por ekspertët sigurojnë: të shohësh ëndrra me drita të kuqe nuk është aspak sjellje adoleshentësh, shkruan gazeta “Zëri”.

Të ëndërrosh një raport seksual me fantazi është shenjë e kontaktit të thellë me sferën afektive dhe seksuale.

Ëndrrat janë baza e realitetit.

Mjekët hipnotikë, për të arritur në të pandërgjegjshmen e njeriut, e bëjnë të ëndërrojë duke e çuar në një gjendje gjumi të provokuar.

Mos të shqetësohemi shumë, ëndrra të rigjallëron dhe të liron.

Në realitet ne bindemi ndaj rrethanave, kurse në ëndërr jemi ne që zgjedhim.

Ëndrrat nuk janë dëshira, por mesazhe që mund të interpretohen.

Interpretohet në të vërtetë kuptimi i ëndrrës, situata, mjedisi, pozicionet dhe rolet e marra nga protagonistët.

Ëndrrat erotike kanë një rëndësi të madhe për gratë.

Natën jetohet në mënyrë simbolike ajo që ditën s’mund të jetohej kurrë.

Ndonjëherë mund ta jetosh dhe vërtetë, por ndjen më pak kënaqësi.

Mbi gratë bien ende paragjykime morale, ndërsa mashkulli është më i lirë seksualisht.

Ëndrra erotike është një lloj zone e sinqertë ku erotizmi udhëton i lirë.

Mashkulli ëndërron shpesh përqafime të forta, të paparashikuara dhe nxitëse.

Femra ëndërron skena erotike të shoqëruara me një ndjesi të ëmbël, që e përfshin të tërën emocionalisht dhe seksualisht.

Prandaj ëndërroni sa më shumë ëndrra të tilla.

 

/zeri/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Kjo sjellje toksike në punë dëmton shëndetin tonë mendor

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Koha e ushqimit mund të ndikojë në plakjen më të shpejtë

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Pse duhet t’i hekurosni rrobat mbrapsht?

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Studimi i ri: Nëse pini pije të gazuara, rrezikoheni të prekeni nga kanceri

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Sa e dëmton duhani shëndetin tonë mendor?

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Përdorimi i vajit të ullirit në flokët e thata

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e përqendrimit

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

Gjendet origjina e pandemisë më të rëndë që ka kaluar njerëzimi

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

15 shprehjet më romantike të filmave të të gjitha kohërave

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Koha e shalqirit, por çfarë i ndodh trupit kur e konsumoni?

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Këshilla të vlefshme para se të filloni zyrtarisht procesin e nxirjes

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Truke të thjeshta për të eliminuar kilet e tepërta para plazhit

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Si ta hapni kapakun e kavanozit në sekondë: Pa thikë dhe pa u munduar

Disa ide se si të lini cigaren

Disa ide se si të lini cigaren

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri

​Lista e ushqimeve që ulin rrezikun nga kanceri