BMW rrit shitjet për afro 8% krahasuar me vitin e kaluar

E publikuar: 04/10/2023 22:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Prodhuesi i makinave rriti shitjet e tij në SHBA me 7.6 për qind në tremujorin e tretë krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

BMW shiti 83,949 automjete në Shtetet e Bashkuara në tremujorin e kaluar. Kompania e bëri të ditur këtë të mërkurën në mëngjes kur prezantoi shifrat e shitjeve për markat BMW dhe Mini në Amerikën e Veriut, transmeton klankosova.tv.

Deri më tani këtë vit, numri i automjeteve të shitura në SHBA është më shumë se 254,000, një 10 për qind më i lartë se një vit më parë. 12 përqind e tyre ishin makina elektrike, krahasuar me vetëm 4.7 përqind vitin e kaluar.

Për markën Mini, shitjet e përgjithshme deri më tani këtë vit kanë qenë pothuajse 19 për qind më të larta se tre tremujorët e parë të 2022.