Azem Vllasi sqaron për Express fotografinë e shumëpërfolur me Millosheviqin

13.03.2015 16:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Azem Vllasi sqaron për Express fotografinë e shumëpërfolur me Millosheviqin

Ish –zyrtari i lartë i Kosovës së viteve 80’të, Azem Vllasi ka folur për Express rreth fotografisë bashkë me diktatorin Sllobodan Millosheviq. Ai me shaka e quan atë si poza kur ka dashur t’i bie ‘shuplakë’ kasapit të Ballkanit, porse me vonë sqaron se nuk bëhej fjalë për diçka të tillë, duke thënë se ishte vetëm një nga debatet e acaruara me Millosheviqin rreth Kosovës.

Vllasi tregon për Gazetën Express se fotografia që ka qarkulluar në rrjetet sociale dhe në portale gjatë ditës së premte, është e bërë 10 muaj pas vdekjes së Titos, e jo 10 ditë siç ishte raportuar. Sipas tij, ngatërrimi i tij me Millosheviqin, në atë kohë, ishte rreth propagandës që bëhej nga shteti serb se në Kosovë rrezikoheshin qytetarët e tyre.

“Me sa më kujtohet, ajo pozë e acaruar me Millosheviqin është gjatë një pauze të mbledhjes së Komitetit Qendror të Jugosllavisë, kur ne vazhdimisht polemizonim dhe ngatërroheshim rreth presioneve që bënte Serbia ndaj Kosovës, dhe propagandës që bënin mediat serbe nga Kosovë për të krijuar një bindje në Jugosllavi se këtu janë serbët e rrezikuar dhe se gjendja është e acaruar dhe lidhur me pozitën kushtetuese të Kosovës, se serbët prej asaj kohe synonin me bo ata që e bënë me dhunë gjatë viteve 89-90”, ka treguar Azem Vllasi për Express.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Atentati në Pogradec/ Babai i Griseld Maxharit: Djali im djali im s’ka lidhje me palën tjetër dhe as konflikte

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Trump si president më 2024, Grenell zëvendës i tij në Shtëpinë e Bardhë? (VIDEO)

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Deputetit të VV-së i vidhen mijëra euro të padeklaruara në shtëpi, thotë se disa ishin të baxhanakut

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ambasadorja amerikane në Mal të Zi: Në Ballkan të Hapur, s’ka fusnotë

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Ndryshon rregullorja për menaxhimin e parkingjeve në kryeqytet (VIDEO)

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kurti: Kemi rreth 255.2 milionë euro më shumë buxhet të ndarë nga niveli qendror për nivelin komunal

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Kancelari austriak përmend për të keq investimet e Turqisë në Kosovë, kërkon përafrim me BE-në

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Osmani takoi biznese të Tajlandës, i ftoi të investojnë në Kosovë

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Vuçiq ironizon me Kurtin: Njohja nga Kosova është shumë e rëndësishme

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Edward P. Joseph: Marrëveshja për energjinë e mirë, por kjo kornizë dialogu nuk çon tek finalja me njohje reciproke

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Tetëmbëdhjetë migrantë vdesin duke tentuar të kalojnë një enklavë spanjolle

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Momenti kur policia ndjek dhe kap të dyshuarin në Kodrën e Trimave (VIDEO)

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Ish-kryegjyqtari i EULEX u drejtohet kosovarëve për mosliberalizimin: Ju i bëtë të gjitha, një ditë do shpërbleheni

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Armend Zemaj: Gjuetia qeveritare po vazhdon me largimin nga puna të personelit shëndetësor

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Kurti: Vuçiq u zemërua kur i thashë që t’i trajtojmë reciprokisht minoritetet

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore

Gjinovci – Kurtit: Urime kryeministrit fillimin e kapjes së institucioneve arsimore