Avramopoulos premton liberalizimin pasi të luftohet korrupsioni dhe ndalet migrimi

10.03.2015 14:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Avramopoulos premton liberalizimin pasi të luftohet korrupsioni dhe ndalet migrimi

Dita për shpallen e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës nuk është e largët, ka thënë sot në Prishtinë, komisioneri për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi i Bashkimit Evropian, Dimitris Avramopoulos.

Sipas tij, megjithatë, Kosova duhet të shënojë disa përparime të ndjeshme në luftimin e korrupsionit dhe migrimit të paligjshëm, para se të marrë datën e liberalizimit.

Këto komente, komisioneri i Bashkimit Evropian i ka bërë pas një takimi të përbashkët që zhvilloi me ministrin e Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Skënder Hyseni dhe atë të Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku.

“Vetëm me rezultate të vërteta, në luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar në profilet e larta dhe me ndërmarrjen e masave për parandalimin e krizave aktuale të migrimit të paligjshëm do të më mundësonte mua personalisht që në emër të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian t’i njoftoj qytetarët e Kosovës se mund të lëvizin pa viza”, ka thënë Avramopoulos.

Ai ka shfaqur besimin se Qeveria e Kosovës do t’ia dalë që t’i përmbushë obligimet dhe reformat në mënyrë që të marrë edhe datën e shumëpritur për liberalizim të vizave.

“Jam shumë optimist për marrëdhëniet tona në të ardhmen dhe nuk është e largët dita kur do të jemi në gjendje që ta shpallim datën e liberalizimit të vizave”, ka thënë Avramopoulos.

Tutje, ai ka këshilluar Qeverinë e Kosovës që t’i kushtojë prioritet sundimit të ligjit, zhvillimit ekonomik dhe hapjes së vendeve të reja të punës, në mënyrë që në Kosovë të ketë një perspektivë më të mirë për jetesë.

Në anën tjetër, ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Skënder Hyseni ka ritheksuar se liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është shumë i nevojshëm.

“Liberalizmi i hershëm, sa më i shpejtë i vizave për kosovarët është një rrethanë lehtësues dhe do të ndihmonte shumë edhe në aspektet tjera të plotësimit të kushteve për integrim”, ka theksuar Hyseni.

Ai ka potencuar se Kosova nuk duhet të mbetët më vendi i vetëm që nuk ka liberalizim të vizave.

“Ne u pajtuam po ashtu që Kosova duhet ti plotësoj të gjitha kriteret dhe Kosova është afër plotësimit të gjitha kritereve”, ka deklaruar Hyseni.

Ndërkaq ministri i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku është përqendruar edhe në prioritet e Kosovës rreth Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit (MSA-së).

Kjo Marrëveshje me gjasë po pritet të nënshkruhet sivjet, por fuqizimi i saj, sipas zyrtarëve evropianë do të zgjasë për një kohë më të gjatë.

“Mbetem optimist që fundi i këtij viti do të sjellë patjetër mesazhe e vendime pozitive për qytetarët e Republikës së Kosovës, duke përfshirë edhe çështjen e liberalizimit të vizave. Mbetemi të përkushtuar që bashkërisht me Komisionin Evropian të vazhdojmë të punojmë me seriozitet ashtu siç kemi punuar deri më tani që bashkërisht t’i përmbyllim këto dy procese të rëndësishme për Republikën e Kosovës”, ka thënë Çollaku.

Komisionerin evropian për migrim, çështje të brendshme dhe shtetësi, Dimitris Avramopoulos e ka pritur në një takim edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga.

Sipas një komunikate me shkrim, Jahjaga ka theksuar se prioritet për institucionet dhe qytetarët e Republikës së Kosovës është sundimi i rendit dhe ligjit, luftimi i krimit të organizuar e korrupsionit, si dhe zhvillimi i qëndrueshëm ekonomik i vendit, raporton rel.

Sa i përket çështjes së migrimit ilegal të qytetarëve të Kosovës drejt vendeve anëtare të BE-së, presidentja Jahjaga, thuhet se e ka njoftuar komisionerin Avramopoulos për angazhimet konkrete të institucioneve për ndërprerjen e kësaj dukurie.

Avramopoulos është pritur në një takim të veçantë edhe nga kryeministri, Isa Mustafa.

Sipas një njoftimi me shkrim, thuhet se Mustafa ka potencuar sidomos angazhimin e Qeverisë së Kosovës në proceset integruese evropiane, duke shprehur nevojën e liberalizimit të vizave për kosovarët.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: E njoh Serbinë më mirë se Rama

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Kurti: Nuk kam thënë se secila marrëveshje me Serbinë është e keqe

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

Pse BE-ja duhet të zgjerohet pa humbur kohë me Ballkanin Perëndimor

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

DEA “zbarkon” në Shqipëri, zyra të reja edhe në Tiranë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Petkoviq: Shpresoj që Lajçaku do ta ngrejë çështjen e ndalimit të hyrjes së zyrtarëve serbë në Kosovë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Kryeministri i zotohet Lajçakut se do ta zbatojë udhërrëfyesin për energjinë

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Reka: Brukseli po zgjeron hendekun mes BE-së e Ballkanit

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Lajçak mbërrin në Kosovë, shkon këmbë në takim me Kurtin

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Haxhiu për Vettingun: Duhet të jemi unik në raport me reformën për drejtësi, pres takim me liderët opozitarë

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

Në ditën e parë aplikojnë 164 nxënës në gjimnazin “Sami Frashëri”, vërehet interesim i madh

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

A do të kthehet Osmani për takim me Lajçak, Zyra e Presidentes: Sapo ka nisur vizitën në Singapor

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

60% e shqiptarëve nuk bën dot një javë pushime këtë vit, më keq se rajoni

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

AAK e shqetësuar për mosliberalizim, Tahiri: S’mjafton që Lajçak të ndjejë keqardhje

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Pula për vizitën e Lajçakut: Lufta në Ukrainë po e rikthen vëmendjen e BE-së në Ballkanin Perëndimor

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Blerim Latifi: BE klub racist, Kurti e Osmani ta bojkotojnë Lajçakun

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht

Dyshohet se rrahu kolegun e tij brenda SHGJK-së, ministrja Rizvanolli hesht