Avioni “Solar Impulse”, rreth botës për 5 muaj

11.03.2015 12:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Avioni “Solar Impulse”, rreth botës për 5 muaj

Avioni “Solar Impulse”, që punon me energji diellore, ka nisur udhëtimin rreth globit. Pas një fluturimi prej 12 orësh, avioni ndaloi në kryeqytetin Moskat të Omanit, që është edhe stacioni i tij i parë.

“Solar Impulse” u transmeton 4 motorëve të tij energjinë diellore dhe njëherësh ngarkon bateritë, duke u bërë kështu i aftë për fluturim edhe gjatë natës.

Përfundimi me sukses i turneut të këtij avioni përreth globit mbart rëndësi të madhe për të ardhmen e burimeve të energjisë së rinovueshme.

Ky mjet ajror që përdor energjinë diellore si lëndë djegëse, u ngrit në fluturim nga kryeqyteti Abu-Dabi i Emirateve të Bashkuara Arabe.

Nëse gjithçka shkon mirë, udhëtimi i këtij avioni rreth botës do të zgjasë 5 muaj.

Ai do të qëndrojë plot 500 orë në ajër dhe gjatë kësaj kohe do të përshkojë mijëra kilometra.

Kurse në vendet, ku do të aterrohet, “Solar Impulse” do të marrë pjesë në fushatat për energjinë e rinovueshme.

Pilot i avionit në fjalë është 63-vjeçari zviceran, Andre Borschberg, ndërsa ndihmës i tij është piloti suedez, Bertrand Piccard.

Avioni ka 17 mijë panele diellore në krahët e tij 72 m të gjatë dhe një peshë shumë të vogël falë ndërtimit me fibra karboni.

Fluturimet e tij do të realizohen gjatë natës dhe me shpejtësi të ulët, sepse në këtë mënyrë funksionojnë më mirë sistemet e tij.

Projekti i avionit me energji diellore, që e ka nisur rrugëtimin e tij me sloganin “Energji e Pastër”, është fryt i punimeve intensive 13-vjeçare.

“Solar Impulse” ka kushtuar plot 100 milionë dollarë dhe mbështetet nga rreth 200 kompani me aktivitet ndërkombëtar. /trt/

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor