Apple mund të prezantojë një televizor të ri inteligjent në muajin qershor

22.03.2015 15:09
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple mund të prezantojë një televizor të ri inteligjent në muajin qershor

Apple mund të prezantojë një pajisje të re Apple TV në Konferencën Mbarëkombëtare të Zhvilluesve, që do të zhvillohet në muajin qershor. Ky lajm është bërë i ditur nga Buzzfeed, e cila citon burime të afërta me kompaninë.

Raporti sugjeron se hardueri do të ketë një dizajn të ri, çipin A8 të Apple-it, më shumë hapësirë, si dhe asistentin virtual Siri dhe integrimin e platformës Homekit. Televizori i ri i Apple-it do të ketë dyqanin e tij virtual të aplikacioneve, App Store, dhe një zhvillues softueri, që do t’u japë mundësi zhvilluesve të krijojnë aplikacione të reja për ekranet e televizorëve.

Këto veçori shtesë mund të ndihmojnë Apple-in të korrë sukses në tregun e televizorëve, ku konkurrenca është e fortë. Shumë kompani teknologjike i janë bashkuar tregut të televizorëve, përmendim këtu Amazon-in me pajisjen shumë popullore Fire TV, Google-in me platformën e saj Android TV, Microsoft-in, e cila do të sjellë aplikacione Windows tek konsola e saj Xbox One në fund të këtij viti.

Veçoria më interesante, që përdoruesit e Apple TV kanë kohë që e presin, është kontrolluesi zanor Siri. Apple mund të prezantojë në fund të këtij viti shërbimin e ri të abonimit tek televizorët.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Çmimet e veturave të përdorura: Këto janë 10 modelet më të kërkuara në tregun gjerman

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Nis punën kompjuteri më i fuqishëm në Evropë – Lumi kushtoi 200 milionë euro

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Vlera e Bitcoin bie nën 20 mijë dollarë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Snapchat po punon në një abonim me pagesë – mund ta shihni se kush i ka shikuar ‘storjet’ më shumë se një herë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Interneti i shpejtë i Elon Musk së shpejti edhe në Kosovë

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Njihuni me aeroplanin i cili mund të qëndrojë për muaj të tërë në ajër

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Adobe do të ofrojë një version falas të Photoshop për shfletues

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Elon Musk do të takohet për herë të parë me stafin e Twitter, punëtorët e kanë rastin t’i bëjnë pyetje

Apple me laptop të ri

Apple me laptop të ri

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Metoda e re e mashtrimit në Whatsapp

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Telegrami jep informacione për përdoruesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

Versioni i parë syzeve AR nga Meta do të jetë vetëm për zhvilluesit

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

iPhone i ardhshëm mund të ketë një veçori që e kanë telefonat Android

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Samsung do ta ofrojë në treg telefonin Galaxy Z Fold 4 me 1 TB memorie

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Google detyrohet të paguajë mbi 500 mijë dollarë për shpifje

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor

Anija kozmike “Shenzhou-14” lidhet me modulin bazë të stacionit hapësinor