Apple mund të lançojë disa iPhone pa prekje 3D për të ulur shpenzimet

E publikuar: 30/04/2018 11:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Share:

Në janar, analisti i KGI Securities, Ming-Chi Kuo, zbuloi tre modele të reja të mundshme të iPhone që Apple mund të lëshojë këtë vit. Njëri prej tyre ishte një përsëritje prej 6.1 inç që do të merrte hua disa elementë nga të dy modelet e iPhone X dhe iPhone 8. Kuo vuri në dukje më parë se modeli prej 6.1 inç nuk do të kishte prekje 3D, dhe tani kemi më shumë detaje rreth kësaj.

Ming-Chi Kuo parashikon që telefoni i ri prej 6.1 inç i Apple do të ketë një ekran të përditësuar. Ky ekran i ri  do të rrisë shpenzimet midis  $ 23 dhe $ 26, duke bërë që Kuo të parashikojë se për shkak se moduli i ri i ekranit të Apple është më i shtrenjtë, mund të heqë dorë nga veçoritë 3D Touch për të balancuar shpenzimet.

Sipas Kuo, iPhone-i i ri 6.1 inç do të përdorë diçka të quajtur teknologjia CGS (Cover Glass Sensor) që do të lejojë që ekrani të jetë më i lehtë dhe më rezistent ndaj përplasjeve. Sipas memorandumit të faqes kineze së internetit Feng,

Moduli i prekjes i iPhone gjithashtu do të zhvendoset nga paneli i ekranit në xhamin sipërfaqësor. IPhone i ri gjithashtu do të ketë një shtresë sensori të hollë, por është e paqartë se çfarë është saktësisht dhe çfarë bën.

Heqja e 3D Touch nuk duket shumë  pasi është mjaft e  polarizuar – disa përdorues e shohin si  të dobishme, ndërsa të tjerët si të padobishme. Apple gjithashtu thuhet se po zhvillon një  teknologji të re duke përfshirë kontrollet e padukshme të gjesteve dhe një ekran të lakuar.

Gjithashtu parashikohet se Apple do të përdorë ekranin e ri CGS në të gjitha modelet e reja të iPhone në 2019 dhe se 3D Touch mund të hiqet nga të gjithë celularët iPhone në të ardhmen. /PCWorld Albanian