Apple mund të lançojë disa iPhone pa prekje 3D për të ulur shpenzimet

30.04.2018 11:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Apple mund të lançojë disa iPhone pa prekje 3D për të ulur shpenzimet

Në janar, analisti i KGI Securities, Ming-Chi Kuo, zbuloi tre modele të reja të mundshme të iPhone që Apple mund të lëshojë këtë vit. Njëri prej tyre ishte një përsëritje prej 6.1 inç që do të merrte hua disa elementë nga të dy modelet e iPhone X dhe iPhone 8. Kuo vuri në dukje më parë se modeli prej 6.1 inç nuk do të kishte prekje 3D, dhe tani kemi më shumë detaje rreth kësaj.

Ming-Chi Kuo parashikon që telefoni i ri prej 6.1 inç i Apple do të ketë një ekran të përditësuar. Ky ekran i ri  do të rrisë shpenzimet midis  $ 23 dhe $ 26, duke bërë që Kuo të parashikojë se për shkak se moduli i ri i ekranit të Apple është më i shtrenjtë, mund të heqë dorë nga veçoritë 3D Touch për të balancuar shpenzimet.

Sipas Kuo, iPhone-i i ri 6.1 inç do të përdorë diçka të quajtur teknologjia CGS (Cover Glass Sensor) që do të lejojë që ekrani të jetë më i lehtë dhe më rezistent ndaj përplasjeve. Sipas memorandumit të faqes kineze së internetit Feng,

Moduli i prekjes i iPhone gjithashtu do të zhvendoset nga paneli i ekranit në xhamin sipërfaqësor. IPhone i ri gjithashtu do të ketë një shtresë sensori të hollë, por është e paqartë se çfarë është saktësisht dhe çfarë bën.

Heqja e 3D Touch nuk duket shumë  pasi është mjaft e  polarizuar – disa përdorues e shohin si  të dobishme, ndërsa të tjerët si të padobishme. Apple gjithashtu thuhet se po zhvillon një  teknologji të re duke përfshirë kontrollet e padukshme të gjesteve dhe një ekran të lakuar.

Gjithashtu parashikohet se Apple do të përdorë ekranin e ri CGS në të gjitha modelet e reja të iPhone në 2019 dhe se 3D Touch mund të hiqet nga të gjithë celularët iPhone në të ardhmen. /PCWorld Albanian

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Londër: Depozita në renminbi arrin në 88.5 miliardë juanë

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Fifi largohet nga “Big Brother VIP”

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Çfarë është “Service95”, Dua Lipa zbulon projektin e saj më të ri

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Momenti kur Fifit i bie të fikët LIVE në Big Brother VIP (VIDEO)

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

Shënon Ronaldo, Man Utd në epërsi ndaj Villarrealit

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

E sheh gruan në makinën e tjetërkujt, shikoni se si reagon kinezi (Video)

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Kina do të ketë mbi 300 milionë automobila të regjistruar deri në fund të vitit

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Vedat Muriqi në depresion: Jam pothuajse i vdekur mendërisht

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Llojet e dhimbjeve të kokës – Kur duhet të shqetësoheni?

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

Gjilani fiton dhe rrëmben kreun në Superligë, Drita e Malisheva fitojnë në minutat e fundit

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

10 gjëra që nuk duhet t’i bëni në Facebook

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Gerrard vjen me një vendim të çuditshëm, ua ndalon lojtarëve këtë gjë

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Banori i ri në “Big Brother VIP” është analisti i njohur

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Kosova fiton me një gol në minutat e fundit, ia humb shpresat Shqipërisë

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Mësoni nga rutina e mëngjesit e shefit Ekzekutiv të Google, bazohet në 3 gjëra të thjeshta

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë

Anglia po e deklason Shqipërinë, e shënon edhe golin e tretë