Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

03.11.2018 20:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori më i mirë i Festivalit të Filmit të Bosforit shpallet Kushtrim Hoxha me filmin “Cold November / Nëntor i ftohtë”.

Në kuadër të Festivalit të Gjashtë Ndërkombëtar të Filmit të Bosforit, që u mbajt në Stamboll, drejtori i Produksioneve të Përbashkëta dhe të Jashtme i TRT-së, Faruk Gyven, producenti bullgar Borisllav Çouçkov dhe producentja Zeynep Atakan kanë diskutuar për produksionet e përbashkëta për filma të pavarur.

Festivali organizohet nga Shoqata Ndërkombëtare e Kinematografisë së Bosforit në bashkëpunim me Akademinë Mediatike të Stambollit, ndërsa mbështetet nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit e Turqisë.

Aktiviteti me titull “Proceset e produksioneve të përbashkëta për filma të pavarur”, u mbajt në seksionin “Film Lab” në kuadër të festivalit.

Gjatë aktivitetit u ndanë informacione themelore në lidhje me produksionet e përbashkëta në projekte ndërkombëtare, ndërkohë që drejtori i Produksioneve të Përbashkëta dhe të Jashtme i TRT-së, Gyven, tha se TRT bën vlerësimin e projekteve që kanë aplikuar për produksion të përbashkët dhe ofron mbështetje për projektet e zgjedhura.

“Për sa i përket mbështetjeve për kinemanë në Turqi, më të spikatura si institucione janë Ministria e Kulturës dhe Turizmit dhe TRT. Projektet që kanë marrë mbështetje nga ministria janë më në plan të parë. Gjithsesi, projektet mund të marrin 30-50 për qind nga ministria. Kështu, ato bëhen më të realizueshme për ne. Në dy vitet e fundit kemi qenë bashkëproducentë të rreth 20 projekteve. Kjo është shifër e mirë”, tha Gyven.

Ai tha se rëndësi i japin pjesëmarrjes sa më të madhe të filmave që mbështesin nëpër festivale ndërkombëtare, duke shtuar se më së shumti bashkëpunojnë për filmat arthouse, e kohë pas kohe edhe filma të kinemave.

Ndërkaq, producenti bullgar Çouçkov tha se i pëlqen shumë filmat arthouse të prodhuara në Turqi dhe se për këtë arsye shpesh e viziton këtë vend.

Ai tha se është bashkëproducent i filmave turke “Anons” dhe “Kardeşler”, ndërsa theksoi se që një film turk të aplikojë në fondet e Bullgarisë, fillimisht duhet marrë mbështetje nga Ministria e Kulturës dhe Turizmit ose nga televizioni.

Po ashtu, producentja Zeynep Atakan tha se produksionet e përbashkëta janë të rëndësishme dhe të domosdoshme për projektet e mira.

Atakan njoftoi se të gjitha filmat që ka bërë deri më tani, janë produksione të përbashkëta.

Festivali i Gjashtë Ndërkombëtar i Bosforit ka filluar më 26 tetor dhe përfundoi më 3 nëntor.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria ndan 4.5 milionë euro për pensionistët dhe familjet në asistencë sociale për faturat e rrymës

Qeveria ndan 4.5 milionë euro për pensionistët dhe familjet në asistencë sociale për faturat e rrymës

Kryeshefi i KEK-ut: Njësia B2 e bllokut “Kosova B” s’pritet të kthehet në funksion para 20 janarit, po funksionojmë me mjete të Qeverisë

Kryeshefi i KEK-ut: Njësia B2 e bllokut “Kosova B” s’pritet të kthehet në funksion para 20 janarit, po funksionojmë me mjete të Qeverisë

Vjen lajmi i mirë: Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Vjen lajmi i mirë: Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Menaxhimi i pandemisë – miratohet në Qeveri strategjia për parandalim dhe kontroll

Menaxhimi i pandemisë – miratohet në Qeveri strategjia për parandalim dhe kontroll

Miratohet Projektligji për policinë ushtarake të FSK-së

Miratohet Projektligji për policinë ushtarake të FSK-së

Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Shkencëtarët prodhojnë vaksinën që pritet të jetë efektive kundër të gjithë varianteve

Kurti për krizën me rrymë: Duhet ta shohin veten në pasqyrë ata që na kërkojnë llogari për dështimet e tyre

Kurti për krizën me rrymë: Duhet ta shohin veten në pasqyrë ata që na kërkojnë llogari për dështimet e tyre

Ningxia, Fabrika e kthimit të qymyrit në lëng arrin kapacitetin e plotë

Ningxia, Fabrika e kthimit të qymyrit në lëng arrin kapacitetin e plotë

Flet policia: Një telefonues anonim tha se ka vendosur bombë në Stacionin e Autobusëve

Flet policia: Një telefonues anonim tha se ka vendosur bombë në Stacionin e Autobusëve

Mustafa: Qeveria plebishitare na ktheu në vitin 2000, pa rrymë e me agregatë

Mustafa: Qeveria plebishitare na ktheu në vitin 2000, pa rrymë e me agregatë

Edhe Zvicra mund të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Edhe Zvicra mund të ketë ndërprerje të energjisë elektrike

Deputeti i VV-së: Në disa lagje rryma ndalet deri në 6 orë, në disa të tjera fare – KEDS’i s’guxon të privilegjojë

Deputeti i VV-së: Në disa lagje rryma ndalet deri në 6 orë, në disa të tjera fare – KEDS’i s’guxon të privilegjojë

Presidenti kroat në Qeveri, pritet në takim nga kryeministri Kurti

Presidenti kroat në Qeveri, pritet në takim nga kryeministri Kurti

Haradinaj: Qytetarët e Kosovës në terr pas 20 vjetësh, ku i kishin mendtë Kurti e VV-ja

Haradinaj: Qytetarët e Kosovës në terr pas 20 vjetësh, ku i kishin mendtë Kurti e VV-ja

Osmani e quan Kroacinë aleat kyç: Vuçiqi s’ka qëllime të mira, “Open Ballkani” diskriminues

Osmani e quan Kroacinë aleat kyç: Vuçiqi s’ka qëllime të mira, “Open Ballkani” diskriminues

Analiza: Radioceziumi i shkaktuar nga aksidenti bërthamor i Fukushimës në Japoni është përhapur në Oqeanin Arktik

Analiza: Radioceziumi i shkaktuar nga aksidenti bërthamor i Fukushimës në Japoni është përhapur në Oqeanin Arktik